Polskie zamki
Aktualizacja 2024-02-19
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankBorysławice Zamkowe - Česká verze

Zamek w Borysławicach

  

blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


zLokalizacja zamku na mapie Polskiamek w Borysławicach wzniósł kanclerz wielki koronny i arcybiskup gnieźnieński Wojciech Jastrzębiec w 1423 roku. Założony był na planie zbliżonym do kwadratu, dwa równolegle położone budynki mieszkalne połączone były dwoma odcinkami muru obwodowego tworząc prostokątny dziedziniec. W połowie XV wieku wzniesiono dodatkowo umacniający założenie drugi pierścień murów równolegle do istniejących murów obwodowych, powstał parcham o szerokości około 7 metrów. Wtedy zamek nie posiadał jeszcze wieży, którą wzniesiono dopiero w połowie XVI wieku, potem dobudowano jeszcze jedno skrzydło wzdłuż północno-wschodniego odcinka murów.
W XVI wieku zamek przeszedł w posiadanie Gębickich, potem Szczawińskich. W 1656 roku podczas potopu Szwedzi zniszczyli zamek. Próby odbudowy spełzły na niczym i definitywnie opuszczony w XVIII wieku do dziś niszczeje.
Do dziś zachowały się zaledwie pozostałości 
Zamek w Borysławicach
Blenda w wieży bramnej, fot. ZeroJeden, V 2005
murów obwodowych i fragmenty ścian wieży bramnej z XVI wieku.
Ryszard Rogiński w książce "Zamki i twierdze w Polsce - historia i legendy" przytacza legendę związaną z zamkiem borysławickim. Po dawnej świetności pozostała tylko Biała Dama. Powiadają, że cały czas mieszka na zamku, ale pokazuje się tylko przed ważnymi wydarzeniami. W okolicy łączą ją z sąsiednim zamkiem w Besiekierach, którego właścicielami byli również Szczawińscy. Była podobno ich córką, która nie chciała wyjść za mąż za wyznaczonego oblubieńca. Za nieposłuszeństwo przywieziono ją więc z Besiekier do Borysławic i uwięziono na najwyższym piętrze wieży bramnej. Kochanek usiłował ją uwolnić. Przez przekupionego strażnika przemycił do niej sznur, po którym miała się opuścić w dół. Sznur był jednak źle umocowany i dziewczyna spadła ponosząc śmierć na miejscu. Mówią, że do tej pory czeka na swego wybawcę.
Zamek w Borysławicach - Ruiny wieży bramnej, fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Borysławicach - Blenda w wieży bramnej, fot. ZeroJeden, V 2005 Zamek w Borysławicach - fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Borysławicach - Widok z lotu ptaka od południa, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Borysławicach - Widok z lotu ptaka od zachodu, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Borysławicach - Widok od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Borysławicach - fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Borysławicach - Widok z lotu ptaka od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Borysławicach - fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Borysławicach - fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Borysławicach - fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Borysławicach - fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Borysławicach - fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Borysławicach - Widok z lotu ptaka od zachodu, fot. ZeroJeden, X 2013 Zamek w Borysławicach - Widok z lotu ptaka od zachodu, fot. ZeroJeden, X 2013 Zamek w Borysławicach - Widok z lotu ptaka od zachodu, fot. ZeroJeden, X 2013 Zamek w Borysławicach - Widok z lotu ptaka od północnego-zachodu, fot. ZeroJeden, X 2013 Zamek w Borysławicach - fot. ZeroJeden, X 2014 Zamek w Borysławicach - Zamek w Borysławicach Zamkowych na zdjęciu z 1909 roku Zamek w Borysławicach - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2021 Zamek w Borysławicach - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2021 Zamek w Borysławicach - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2021 Zamek w Borysławicach - fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Borysławicach - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2021 Zamek w Borysławicach - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2021 Zamek w Borysławicach - fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Borysławicach - fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Borysławicach - Wieża bramna od zewnątrz, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Borysławicach - Widok od wschodu na wieżę bramną, fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Borysławicach - fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Borysławicach - fot. JAPCOK, IV 2002 Zamek w Borysławicach - Widok od południowego-zachodu na wieżę bramną, fot. ZeroJeden, III 2005 Zamek w Borysławicach - Plan zamku według Bohdana Guerquina  <!--[<a href='212' title='Zamek w Borysławicach - 212' alt='Zamek w Borysławicach - 212' target=_blank>źródło</a>]-->  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=262&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(262);return false;'>źródło</a>] Zamek w Borysławicach - rys. Brenda Zamek w Borysławicach - Rekonstrukcja zamku w 2 połowie XV wieku, 'Leksykon zamków w Polsce'  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=262&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(262);return false;'>źródło</a>] Zamek w Borysławicach - Ruiny zamku od południa w połowie XIX wieku, 'Atlas' Stronczyńskiego Zamek w Borysławicach - Zamek w Borysławicach na litografii Konstancji Raczyńskiej, Wspomnienia Wielkopolski to jest województw poznańskiego, kaliskiego i gnieźnieńskiego, 1843

Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.