Polskie zamki
Aktualizacja 2024-12-07
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankBochotnica - Česká verze

Zamek w Bochotnicy

  

Legendy
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


lLokalizacja zamku na mapie Polskiegenda mówi, że zamek w Bochotnicy został wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego, który przebywając w pobliskim Kazimierzu Dolnym odbywał nieoficjalne wycieczki na zamek bochotnicki, aby spotykać się ze swoją kochanką Esterką. Fakty jednak nie potwierdzają fundacji Kazimierza. Badania wskazują, że to nie Kazimierz Wielki, ale ród Firlejów zbudował w Bochotnicy obronną siedzibę.
Na wzgórzu nad rzeczką Bystrą już znacznie wcześniej istniały umocnienia, które około połowy XIV wieku zostały wykorzystane przez wspomniany ród Firlejów przy budowie murowanego zamku. Kamienne mury obwodowe wzmocnione szeroką na 50 metrów fosą obejmowały znaczny obszar 7000 metrów kwadratowych, Firlejowie umieścili w ich obrębie budynek mieszkalny i zabudowania gospodarcze. Brama wjazdowa znajdowała się od południa, a od północy dziedziniec zamknięty był jednotraktowym budynkiem mieszkalnym.
W 1399 roku posiadłość zakupił od Firlejów Klemens z Kurowa, który rozpoczął rozbudowę zamku kontynuowaną 
Zamek w Bochotnicy
fot. ZeroJeden, VI 2003
później przez jego potomków w ciągu pierwszej połowy XV wieku. W wyniku tej rozbudowy zamek wzbogacił się o drugi mieszkalny budynek kamienno-ceglany, który posiadał trzy kondygnacje i był jednotraktowy. Wszystko wskazuje na to, że ani pierwotny zamek Firlejów, ani późniejszy Kurowskich nie posiadał wież. W narożniku południowo-wschodnim umieszczono nową bramę wjazdową, po której przetrwały ślady zwodzonego mostu i fragment rzeźbionego wspornika pod nadłuczem otworu bramnego.
W końcu XV wieku zamek zajęli rabusie pod wodzą Anny Zbąskiej, którzy łupili okoliczną ludność oraz przejeżdżających tędy kupców. Po rozprawieniu się z rozbójnikami w 1523 roku zamek z nadania Zygmunta Starego znalazł się w rękach rodziny Samborskich. W pierwszej połowie XVII wieku opuścili oni swoją rezydencję, która popadła od tego czasu w ruinę. W 1890 roku A. Zwierzchowski wykonał projekt odbudowy ruin, ale nie zrealizowano go. W latach 1964-1965 badali go architekci z Politechniki Wrocławskiej pod kierunkiem Ewy Różyckiej.
Do dziś z zamku zachowały się jedynie fragmenty kamiennych i ceglanych 
Zamek w Bochotnicy
Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018
murów przyziemia.
Zamek w Bochotnicy - Ruiny zamku na pocztówce z 1936 roku Zamek w Bochotnicy - Ściana zachodnia, fot. ZeroJeden, VIII 2005 Zamek w Bochotnicy - Zamek w Bochotnicy na widokówce z 1918 roku Zamek w Bochotnicy - Ruiny zamku na fotografii z 1918 roku Zamek w Bochotnicy - Ruiny zamku na fotografii z 1942 roku Zamek w Bochotnicy - Ruiny zamku na fotografii z 1942 roku Zamek w Bochotnicy - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Bochotnicy - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Bochotnicy - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Bochotnicy - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Bochotnicy - fot. ZeroJeden, VI 2003 Zamek w Bochotnicy - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Bochotnicy - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Bochotnicy - fot. JAPCOK, VI 2003 Zamek w Bochotnicy - Widok od strony dziedzińca na zachodnią ścianę budynku mieszkalnego, fot. ZeroJeden, VI 2003 Zamek w Bochotnicy - fot. JAPCOK, VI 2003 Zamek w Bochotnicy - fot. ZeroJeden, VI 2003 Zamek w Bochotnicy - fot. JAPCOK, IV 2002 Zamek w Bochotnicy - fot. JAPCOK, IV 2002 Zamek w Bochotnicy - Widok ruin na widokówce z około 1950 roku Zamek w Bochotnicy - Plan zamku według Bohdana Guerquina  <!--[<a href='239' title='Zamek w Bochotnicy - 239' alt='Zamek w Bochotnicy - 239' target=_blank>źródło</a>]-->  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=262&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(262);return false;'>źródło</a>] Zamek w Bochotnicy - Drzeworyt K.Przykorckiego, Tygodnik Illustrowany 1868 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Zamek w Bochotnicy - Zwaliska zamku w Bochotnicy, rysunek Elwira Andriollego z 1879 roku  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=311&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(311);return false;'>źródło</a>] Zamek w Bochotnicy - Ruiny zamku w Bochotnicy na rysunku Feliksa Brzozowskiego z drugiej połowy XIX wieku Zamek w Bochotnicy - Wieża Esterki w Bochotnicy, Adam Lerue, Album lubelskie, 1858-1859





Pokaż na mapie



Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.