Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Niemczy

 (Niemcza • Nimptsch) 

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


zLokalizacja zamku na mapie Polskiamek wznosi się w północnej części miasta położonego na skalistym wzgórzu. Wcześniej istniał tu gród, który za panowania Bolesława Chrobrego w roku 1017 był bezskutecznie oblegany przez Niemców. Podczas prac archeologicznych odkryto ślady osadnictwa z wieku VIII oraz fragmenty konstrukcji drewniano-ziemnych wiążących się z tym grodem kasztelańskim. Zamek murowany zbudował w XIV wieku Bolko I, książę świdnicko-jaworski. Został on zniszczony podczas wojen husyckich w latach 1429-1434. Książę brzesko-legnicki Fryderyk I odbudował zamek jeszcze w drugiej połowie XV wieku.
W roku 1585 książę Jerzy II polecił przebudować zamek na renesansową rezydencję. Przebudowę przeprowadził architekt Hans Lugan. W zachowanym dokumencie Jerzego II książę polecił zbudować kryty gankiem krużganek podobny do widzianego 
Zamek w Niemczy
Zamek w Niemczy na widokówce z lat 1900-1930
w Pradze.
Częściowo zamek został zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej. W 1712-1724 roku wzniesiono przy zamku kaplicę barokową, niedługo potem, w 1735 roku zamek spłonął. Dopiero w 1830 roku podjęto się odbudowy zniszczonych budynków, z których po pożarze pozostały jedynie mury niższych kondygnacji. Kaplicę rozebrano w 1964 roku.Serwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.