Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Krajence

 (Krajenka • Krojanke) 

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Krajenka • Krojanke:    Kron (43%)


zLokalizacja zamku na mapie Polskiamek w Krajence prawdopodobnie wzniósł w początkach XV wieku wojewoda kaliski Andrzej Danaborski. Zamek miał prawdopodobnie regularny plan, otoczony był stromymi skarpami a od strony miasta przekopano fosę. Zachowany dom mieszkalny znajdował się pierwotnie w zachodniej części dziedzińca. Dom miał wymiary 9 x 23,7 metra, i w przyziemiu był podzielony prawdopodobnie na trzy izby. Od zachodu przylegała do niego ośmioboczna wieża. Możliwe, że bramy wjazdowej bronił jakiś budynek bramny.
Do Danaborskich miejscowość należała do końca XV wieku, potem przejęli ją Kościeleccy, którzy założenie zamkowe rozbudowali w ciągu XVI wieku nadając mu cechy renesansowe. Na pewno podczas jednej z tych przebudów nadbudowano w końcu XVI wieku wieżę. Po kościeleckich zamek należał do Grudzińskich, a potem do Działyńskich. Podczas potopu szwedzkiego zamek nie oparł się zniszczeniu, z którego w dawnej formie już się nie podniósł.
W 1774 roku zachowany jeszcze zachodni dom mieszkalny został przebudowany na kościół przez Annę Sułkowską. Podczas tej przebudowy zlikwidowano wszystkie podziały wnętrz, wieża została zaadaptowana na dzwonnicę.
Ostatnie prace remontowe przeprowadzono tu w latach 1958-1961. Do dziś zamek spełnia funkcje sakralne.Serwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.