Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie


Załóż konto
blank
blankDębno - English versionDębno - esk verze

Zamek w Dębnie

  

Legendy
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Dębno:    Dębno (100%) Stare Dębno (100%)


pLokalizacja zamku na mapie Polskiierwsze obronne założenie wzniósł w tym miejscu ród Gryfitów w 2 połowie XIII wieku. Była to drewniano-ziemna rezydencja założona na planie owalnym. Znajdowała się na niewielkim wzniesieniu i otoczona była fosą. Potem przeszła na własność rodu Pobogów, a około połowy XIV wieku znalazła się w rękach Odrowążów. W latach 1470-1480 kasztelan krakowski i kanclerz wielki koronny Jakub Dębiński herbu Odrowąż wzniósł w miejscu rezydencji murowany z kamienia i cegły zamek.
Zamek ma plan nieregularny, zbliżony do prostokąta. Wszystkie cztery skrzydła mają po dwie jednotraktowe kondygnacje, a w narożach skrzydła zachodniego znajdują się dwie baszty okrągłe w dolnej części, a w górnej - ośmiokątne. W skrzydle tym na pierwszym piętrze znajdują się pomieszczenia mieszkalne i reprezentacyjne dawnych właścicieli, a na parterze jest ogromna komnata zwana Koncertową. Wschodnie skrzydło posiada w elewacji północnej i południowej wykusze. Do wschodniej ściany tego skrzydła dostawiony był wieloboczny budynek mieszczący zapewne kaplicę. Na dziedzińcu znajduje się studnia.
Kolejnymi właścicielami dóbr dębińskich byli Wesselini, w XVIII wieku Tarłowie, od około połowy XVIII wieku - Lanckorońscy, Rogowscy i Rudniccy. W XIX wieku zamek został uszkodzony przez pożar, który zniszczył głównie wnętrza.
Od 1835 roku Dębno 
Zamek w Dębnie
Drzeworyt F.Zabłockiego według rysunku Jana Matejki, Tygodnik Illustrowany 1866 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN
należało do Jastrzębskich herbu Ślepowron, którzy władali zamkiem do 1945 roku.
Po wojnie zamek początkowo przeznaczony był na posterunek Milicji Obywatelskiej. W latach 1970-1978 został gruntownie odrestaurowany i od tego czasu mieści się w nim filia Muzeum Okręgowego w Tarnowie.Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, I 2002 Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, VIII 2005 Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, VIII 2005 Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, VIII 2005 Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, VIII 2005 Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, VIII 2005 Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, VIII 2005 Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, I 2002 Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, I 2002 Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, I 2002 Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, I 2002 Zamek w Dębnie - Zamek w okresie międzywojennym Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, I 2002 Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, I 2002 Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, VIII 2005 Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, VIII 2005 Zamek w Dębnie - Zamek na pocztówce z 1935 roku Zamek w Dębnie - Zamek na widokówce z 1926 roku Zamek w Dębnie - Plan zamku według Tadeusza Chrzanowskiego i Mariana Korneckiego 'Sztuka Ziemi Krakowskiej'  <!--[<a href='235' title='Zamek w Dębnie - 235' alt='Zamek w Dębnie - 235' target=_blank>źródło</a>]--> Zamek w Dębnie - rys. Jan Matejko, 1865 Zamek w Dębnie - rys. Jan Matejko, 1865 Zamek w Dębnie - Drzeworyt F.Zabłockiego według rysunku Jana Matejki, Tygodnik Illustrowany 1866 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Zamek w Dębnie - Andrzej Oleś, akwarela, 1921 Zamek w Dębnie - Litografia Andrzeja Olesia, Dębno-Zamek, teka teki: A.Olesia Polskie zamki i dworki, Kraków 1923 Zamek w Dębnie - Rekonstrukcja zamku XV-wiecznego według Z.Bocheńskiego i S.Świszczowskiego, 'Leksykon zamków w Polsce'  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=262&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(262);return false;'>źródło</a>] Zamek w Dębnie - Zamek na litografii Napoleona Ordy, 'Album Widoków', Seria 6, 1880 Zamek w Dębnie - Drzeworyt według rysunku Jana Matejki, Tygodnik Illustrowany 1866 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN
Serwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.