Polskie zamki
Aktualizacja 2020-09-25
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankDębno - English versionDębno - Česká verze

Zamek w Dębnie

  

Legendy
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Dębno:    Stare Dębno · Dębno ·


pLokalizacja zamku na mapie Polskiierwsze obronne założenie wzniósł w tym miejscu ród Gryfitów w 2 połowie XIII wieku. Była to drewniano-ziemna rezydencja założona na planie owalnym. Znajdowała się na niewielkim wzniesieniu i otoczona była fosą. Potem przeszła na własność rodu Pobogów, a około połowy XIV wieku znalazła się w rękach Odrowążów. W latach 1470-1480 kasztelan krakowski i kanclerz wielki koronny Jakub Dębiński herbu Odrowąż wzniósł w miejscu rezydencji murowany z kamienia i cegły zamek.
Zamek ma plan nieregularny, zbliżony do prostokąta. Wszystkie cztery skrzydła mają po dwie jednotraktowe kondygnacje, a w narożach skrzydła zachodniego znajdują się dwie baszty okrągłe w dolnej części, a w górnej - ośmiokątne. W skrzydle tym na pierwszym piętrze znajdują się pomieszczenia mieszkalne i reprezentacyjne dawnych właścicieli, a na parterze jest ogromna komnata zwana Koncertową. Wschodnie skrzydło posiada w elewacji północnej i południowej wykusze. Do wschodniej ściany tego skrzydła dostawiony był wieloboczny budynek mieszczący zapewne kaplicę. Na dziedzińcu znajduje się studnia.
Kolejnymi właścicielami dóbr dębińskich byli Wesselini, w XVIII wieku Tarłowie, od około połowy XVIII wieku - Lanckorońscy, Rogowscy i Rudniccy. W XIX wieku zamek został uszkodzony przez pożar, który zniszczył głównie 
Zamek w Dębnie
Zamek w Dębnie w 1915 roku
wnętrza.
Od 1835 roku Dębno należało do Jastrzębskich herbu Ślepowron, którzy władali zamkiem do 1945 roku.
Po wojnie zamek początkowo przeznaczony był na posterunek Milicji Obywatelskiej. W latach 1970-1978 został gruntownie odrestaurowany i od tego czasu mieści się w nim filia Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, I 2002 Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, VIII 2005 Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, VIII 2005 Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, VIII 2005 Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, VIII 2005 Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, VIII 2005 Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, VIII 2005 Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, I 2002 Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, I 2002 Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, I 2002 Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, I 2002 Zamek w Dębnie - Zamek w okresie międzywojennym Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, I 2002 Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, I 2002 Zamek w Dębnie - Zamek w Dębnie w 1915 roku Zamek w Dębnie - Zamek w Dębnie w początkach XX wieku Zamek w Dębnie - Zamek w Dębnie w początkach XX wieku Zamek w Dębnie - Zamek na zdjęciu lotniczym z okresu międzywojennego Zamek w Dębnie - zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2020 Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, VIII 2005 Zamek w Dębnie - fot. ZeroJeden, VIII 2005 Zamek w Dębnie - Zamek w Dębnie na zdjęciu z około 1900 roku Zamek w Dębnie - Dziedziniec zamkowy na zdjęciu z lat 20. XX wieku Zamek w Dębnie - Plan zamku według Tadeusza Chrzanowskiego i Mariana Korneckiego 'Sztuka Ziemi Krakowskiej'  <!--[<a href='235' title='Zamek w Dębnie - 235' alt='Zamek w Dębnie - 235' target=_blank>źródło</a>]--> Zamek w Dębnie - rys. Jan Matejko, 1865 Zamek w Dębnie - rys. Jan Matejko, 1865 Zamek w Dębnie - Drzeworyt F.Zabłockiego według rysunku Jana Matejki, Tygodnik Illustrowany 1866 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Zamek w Dębnie - Andrzej Oleś, akwarela, 1921 Zamek w Dębnie - Litografia Andrzeja Olesia, Dębno-Zamek, teka teki: A.Olesia Polskie zamki i dworki, Kraków 1923 Zamek w Dębnie - Rekonstrukcja zamku XV-wiecznego według Z.Bocheńskiego i S.Świszczowskiego, 'Leksykon zamków w Polsce'  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=262&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(262);return false;'>źródło</a>] Zamek w Dębnie - Zamek na litografii Napoleona Ordy, 'Album Widoków', Seria 6, 1880 Zamek w Dębnie - Drzeworyt według rysunku Jana Matejki, Tygodnik Illustrowany 1866 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.