Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankBraniewo - esk verze

Zamek w Braniewie

 (Braniewo • Braunsberg • Brunsberga) 

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Braniewo • Braunsberg • Brunsberga:    Branice (63%)


pLokalizacja zamku na mapie Polskiierwotnie miasto Braniewo istniało bardziej w dół rzeki Pasłęki. Tamto miasto z drewnianym krzyżackim zamkiem było jednak dwukrotnie niszczone podczas powstań Prusów - najpierw w 1242, potem w 1261 roku. Biskup Henryk Fleming odbudowując Braniewo dokonał w 1284 roku nowej lokacji miasta. Henryk także rozpoczął budowę zamku kontynuowaną przez jego następców do końca XIII wieku. Na początku XIV wieku, w latach 1320-1330 zamek był jeszcze rozbudowywany.
Zamek tworzył z miastem jedną całość obronną. Od strony miasta wzniesiony był mur kurtynowy, z pozostałych stron znajdowały się trzy skrzydła. W południowym mieściły się mieszkania biskupa i zarządcy zamku oraz refektarz, skrzydła północne i wschodnie miały charakter mieszkalny. W narożniku północno-wschodnim, od strony miasta, znajdowała się 
Zamek w Braniewie
fot. ZeroJeden, VII 2002
kwadratowa wieża. Zabudowania gospodarcze znajdowały się w zachodniej części miasta, tam też była wieża bramna z kaplicą na piętrze łącząca zamek z przedzamczem.
Zamek do 1340 roku był siedzibą biskupów warmińskich. W czasie wojny trzynastoletniej w latach 1454-1466 został spalony, a w końcu wieku odbudowany. Do 1770 roku znajdował się w rękach polskich, wtedy był wielokrotnie przebudowywany. W 1811 roku, po remoncie i adaptacji znalazł w nim miejsce instytut pedagogiczny dla nauczycieli warmińskich szkół ludowych, jednak w ciągu XIX wieku podupadł i w końcu został rozebrany w latach siedemdziesiątych. Z rozbiórki ocalała tylko wieża bramna.
Po zniszczeniach wojennych wieżę odremontowano w 1960 roku i nakryto dachem.
Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.