Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Wyszogrodzie

  

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Wyszogród:    Wyszogród (100%)


zLokalizacja zamku na mapie Polskiamek w Wyszogrodzie wzniósł w początku XIII wieku książę Konrad I Mazowiecki na miejscu wcześniejszego grodu. Nie wiadomo jednak czy od początku było to założenie murowane, prawdopodobnie jednak nie. W ciągu XIII wieku mieściła się tu jedna z głównych rezydencji książąt mazowieckich. Założenie murowane wzniesione mogło być za Kazimierza Wielkiego, co jednak nie jest potwierdzone w kronikach Janka z Czarnkowa i Jana Długosza. Największy rozkwit zamku i osady nastąpił za czasów książąt Siemowita III i jego syna Janusza I, który w 1398 roku nadał Wyszogrodowi prawa miejskie. To jest najbardziej prawdopodobny okres powstania murowanej warowni.
Prawdopodobnie było to założenie czworoboczne z wieżą. Dalsze dzieje zamku nie są znane, w XVIII wieku był już ruiną, którą w 1798 roku władze pruskie rozebrały 
Zamek w Wyszogrodzie
Góra Zamkowa od wschodu, fot. ZeroJeden, XII 2006
na materiał budowlany. Po tej rozbiórce pozostała jeszcze do 1870 roku ośmioboczna ceglana wieża zamkowa, Bohdan Guerquin pisze, że istniała akwarela ilustrująca tą wieżę, jednak obecnie nie sposób jej zapewne odnaleźć.
Po zamku nie ma żadnych widocznych pozostałości. Mieścił się na Górze Zamkowej, do której łatwo dotrzeć, ponieważ znajduje się bezpośrednio przy najbardziej znanym obiekcie Wyszogrodu - drewnianym moście przez Wisłę, z którego po rozbiórce pozostawiono jedno przęsło. Góra Zamkowa to stożkowate wzniesienie po lewej stronie patrząc od mostu.Serwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.