Polskie zamki
Aktualizacja 2019-11-16
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Strzegomiu

 (Strzegom • Striegau • Stregau) 

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Strzegom • Stregau • Striegau:    Strzelin (56%) Strzygi (44%)


wLokalizacja zamku na mapie Polski Strzegomiu już w XI wieku istniał gród, który wymieniany jest w dokumentach z 1096 i 1155 roku. W roku 1291 po utworzeniu księstwa świdnicko-jaworskiego Strzegom przypadł Bolkowi I, który do 1299 roku ufortyfikował miasto murami oraz w obrębie murów miejskich prawdopodobnie wzniósł kamienny zamek, który znajdował się we wschodniej części miasta. Pierwszy etap budowy wiązał się ze wzniesieniem głównego czworobocznego budynku oraz muru obwodowego sprzężonego z murami miejskimi. W 1428 roku husyci zamek zniszczyli.
W 1584 roku warownia została wyremontowana i przebudowana w stylu renesansowym. Zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej, jednak nie wiadomo czy już wtedy został opuszczony. Należy zakładać, że w XVIII wieku już nie istniał, ponieważ na planach miasta nie został zaznaczony.
Zamek znajdował się między obecnymi ulicami Kościelną i Obywatelską.Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem książek o tematyce zamkowej to zapraszam do przejrzenia biblioteczki wystawionej na sprzedaż. Zebrana kwota zasili cel charytatywny.