Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Sromowcach Wyżnich

 (Sromowce Wyżne • Cisowiec • Zamczysko) 

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Sromowce Wyżne • Cisowiec • Zamczysko:    Zamość - Zamczysko (100%) Zamczysko (100%) Cisy (43%)


nLokalizacja zamku na mapie Polskia północ od należącego do Sromowiec Wyżnich osiedla Wygon znajduje się wzniesienie Zamczysko należące do masywu Flaków. Prawdopodobnie w XV wieku powstała tu po polskiej stronie granicy z Węgrami strażnica mająca wraz z Czorsztynem strzec doliny Dunajca.
Nie ma również żadnych informacji o upadku tej warowni. Z kilku hipotez można wymienić pogląd, że długotrwałe pokojowe stosunki z Węgrami spowodowały rezygnację z fortalicji w Sromowcach a zachowanie jedynie zamku w Czorsztynie.
Inną możliwość zasugerował B.Gustawicz. Według kronik czeskiej Marcina Bielskiego i polskiej Jana Długosza przed 1434 rokiem oddział husytów pod wodzą Fryderyka Ostrogskiego po opuszczeniu Spiszu zajął pozycję niedaleko Czorsztyna, skąd planował zbrojne wyprawy zarówno na ziemie polskie jak i węgierskie. Władysław Jagiełło zorganizował wyprawę wojskową, która spowodowała wycofanie się husytów.
Możliwe wydaje się, że husyci zajęli istniejące obwarowania, a wojska Jagiełły zniszczyły warownię, której już nie odbudowano.
Fortalicium zajmowało wierzchołek wzniesienia, od wschodu i południa znajdują się pionowe urwiska o 20-40 metrach wysokości, od północnego-wschodu przekopano 
Zamek w Sromowcach Wyżnich
Plan grodziska w latach 30. XX wieku według Gabriela Leńczyka [źródło]
fosę, a z ziemi usypano wał. Całość ma kształt trójkąta o bokach 50x70x70 metrów.
Podobno w XIX wieku poszukiwacze skarbów znaleźli tu pozostałości sklepionych piwnic, jednak badania prowadzone pobieżnie w 1955 i 1967 przez Gabriela Leńczyka i Andrzeja Żakiego nie ujawniły żadnych pozostałości murowanych elementów. Obecnie teren jest zarośnięty roślinnością i coraz trudniej dostrzec pozostałości warowni.Serwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.