Polskie zamki
Aktualizacja 2019-10-19
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankChałupki - esk verze

Zamek w Chałupkach

 (Chałupki • Neuhaus • Novum Castrum) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Chałupki • Neuhaus • Novum Castrum:    Waldenburg - Neuhaus (100%) Chałupki (100%)


zLokalizacja zamku na mapie Polskiamek w Chałupkach został wzniesiony prawdopodobnie z inicjatywy Bolka I w ostatniej ćwierci XIII wieku. Dotychczasowe badania archeologiczne nie pozwalają na odtworzenie planu zabudowań. Odkryto zaledwie fragmenty muru obwodowego o grubości 2 metrów oraz fundamentów okrągłej wieży. Całość otoczona jest do dziś fosą o kształcie owalu oraz wałem ziemnym, który pierwotnie na pewno był wyższy. Sam kopiec zajmuje obszar o wymiarach około 60x100 metrów.
Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1295 roku, dokument ten wymienia jako kasztelana Piotra z Liebenau (zapewne Lubowo). Przez następne półtora stulecia nie mamy informacji o losach warowni. Około 1430 roku zamek znalazł się w posiadaniu Zygmunta von Reichenau, rycerza-rozbójnika, jakich na Dolnym Śląsku w okresie urzędowania biskupa oleśnickiego Konrada 
Zamek w Chałupkach
Fosa, fot. ZeroJeden, VI 2000
IV było więcej. Proceder rozbójniczy prowadził on do 1440 roku. Wtedy to zamek został zniszczony przez wojska Hynka Krusziny von Leuchtenberg. Sam von Reichenau uszedł z życiem, jednak już w 1442 roku zginął podczas ofensywy biskupa na zajęty przez von Reichenau zamek Kaltenstein.
Nowy właściciel Chałupek nie poprzestał na zdobyciu zamku i w odwecie za doznane krzywdy zaczął napadać na okoliczne ziemie biskupie. W czerwcu 1443 roku dwa zamki Hynka (oprócz Chałupek także Karpień) zostały zdobyte przez wojska pod wodzą księcia opawsko-ziębickiego Wilhelma. Wyprawę tą zainicjowali mieszczanie z Ziębic i okolicznych miast. Jednak ponownie warownia stała się gniazdem rozbójników, którym przewodził Kaspar Unwird.
Ponowna wyprawa wojskowa przeciwko Rabusiom przyniosła kres zamkowi - w 1509 roku wojska biskupa wrocławskiego Jana Turzona zdobyły i zniszczyły warownię, która już nie została podniesiona z ruin. Możliwe, że uszkodzone umocnienia były wykorzystywane jeszcze podczas wojny trzydziestoletniej. W 1832 roku rozebrano resztki zamkowej wieży.Zamek w Chałupkach - Fosa, fot. ZeroJeden, VI 2000 Zamek w Chałupkach - Fosa zamkowa, fot. ZeroJeden, VI 2000 Zamek w Chałupkach - fot. ZeroJeden, IV 2010 Zamek w Chałupkach - fot. ZeroJeden, IV 2010 Zamek w Chałupkach - fot. ZeroJeden, IV 2010 Zamek w Chałupkach - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2019 Zamek w Chałupkach - Fryderyk Bernard Wernher, Topografia Śląska 1744-1768
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.