Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankBezławki - esk verze

Zamek w Bezławkach

 (Bezławki • Bäslack) 

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


wLokalizacja zamku na mapie Polskizmianka kronikarska z 1402 roku informuje, że do Bezławek powrócił z wyprawy na Litwę komtur Wilhelm von Helfenstein. Można z niej wnosić, że wzniesiony tu przed 1400 rokiem gotycki zamek spełniał rolę strażnicy i bazy wypadowej w ekspansji na Litwę. Zbudowany na terenie prawie niezamieszkałym miał najprawdopodobniej bronić od południa Kętrzyna. Miejsce budowy zostało dobrze wybrane pod względem obronności, położone jest na niedostępnym wzgórzu.
Początkowo dziedziniec był z trzech stron otoczony murem obwodowym a tylko z jednej strony - od północy - istniało skrzydło mieszkalne w obwodzie muru. Mury wzniesiono na przełomie XIV i XV wieku, podobnie baszty, natomiast bramę dopiero w 1583 roku. W 1513 roku, w czasie odbudowy po zniszczeniach z przełomu wieków XV i XVI, zamek został przebudowany 
Zamek w Bezławkach
Wtórnie przebita furta, fot. ZeroJeden, IV 2007
na kościół, a w 1583 roku adaptowany na zbór protestancki.
W latach 1726-1730 do istniejącej bryły kościoła a dokładniej o jego zachodniej ściany dobudowano masywną wieżę, a niedługo potem do wschodniej ściany - zakrystię, a do południowej - kruchtę. Jeszcze w 1884 roku dokonano kolejnej przebudowy. Przez pewien czas mieścił się tu kościół ewangelicki, obecnie - katolicki. Klucz do obiektu znajduje się u kościelnego na tzw. Strachowiźnie.
Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.