Polskie zamki
Aktualizacja 2022-08-14
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Wapnicy

 (Wapnica • Ravenstein) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


nLokalizacja zamku na mapie Polskia wschód od miasta znajdował się zamek rycerski założony w końcu XIII wieku na wyspie odległej o 80 m od zachodniego brzegu jeziora, zapewne w miejscu dawnego grodu. Miała to być strażnica granicy z Nową Marchią. Zamek zbudowali Guntersbergowie jako lennicy księcia pomorskiego. W 1338 roku margrabiowie brandenburscy zdobyli i zniszczyli zamek, po czym pozwolili Guntersbergom odbudować go pod warunkiem, że jednocześnie zburzą oni własny zamek w Bytowie nad Iną.
Odbudowany zamek w Wapnicy składał się z właściwego zamku murowanego usytuowanego na pięciometrowym, może sztucznie podwyższonym, wzniesieniu o zarysie regularnym oraz niżej położonego, również regularnego, przedzamcza. Było to więc założenie dwuczłonowe. Zamek otaczały wał i fosa, a dojazd prowadził przez most z zachodniego brzegu, gdzie na przełomie XIII i XIV wieku powstało miasto. W roku 1478 elektor brandenburski zdobył i zniszczył zamek. Przez wyspę zamkową w roku 1840 poprowadzona została droga na sypanej grobli, przecinająca jezioro. Na wzgórzu zamkowym pozostały tylko ślady murów obwodowych.
Zamek w Wapnicy - fot. JAPCOK, III 2002 Zamek w Wapnicy - Plateau wzgórza zamkowego, widok na południe, fot. JAPCOK, III 2002 Zamek w Wapnicy - Północne zbocze zamczyska, fot. JAPCOK, III 2002
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.