Polskie zamki
Aktualizacja 2024-07-12
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Wąbrzeźnie

 (Wąbrzeźno • Briesen) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Wąbrzeźno • Briesen:    Brieg ·


rLokalizacja zamku na mapie Polskiuiny biskupiego zamku nad Jeziorem Zamkowym. Dziś zobaczyć tu można już tylko resztki murów przyziemia. Zamek został wzniesiony przez biskupa Hermana von Prizna na początku XIV wieku w stylu gotyckim. Zbudowany na planie kwadratu składał się z zamku właściwego i przedzamcza.
Był siedzibą biskupów chełmińskich. Zniszczony w czasie wojen polsko-krzyżackich w XV w. Na początku XVII w. Przebudowany przez biskupa M. Konopackiego. Spalony przez Szwedów w 2 połowie XVII w. nie został już odbudowany. Rozebrany w XVIII-XIX w. przez zaborców pruskich.
Zamek w Wąbrzeźnie - Rzut przyziemia zamku głównego według M.Rzeczkowskiej-Sławińskiej  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=211&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(211);return false;'>źródło</a>] Zamek w Wąbrzeźnie - Plan zamku według Marii Rzeczkowskiej-Sławińskiej 'Zamek w Wąbrzeźnie' Zamek w Wąbrzeźnie - Szczątki wieży zamkowej, fot. ZeroJeden, VIII 2000 Zamek w Wąbrzeźnie - Zamek na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, IV 2023 Zamek w Wąbrzeźnie - Zamek na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, IV 2023 Zamek w Wąbrzeźnie - Zamek na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, IV 2023 Zamek w Wąbrzeźnie - Ruiny ośmiobocznej wieży, fot. ZeroJeden, VIII 2000 Zamek w Wąbrzeźnie - fot. ZeroJeden, VIII 2000 Zamek w Wąbrzeźnie - Pozostałości ośmiobocznej wieży zamkowej, fot. ZeroJeden VI 2003 Zamek w Wąbrzeźnie - fot. ZeroJeden, VII 2009

Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.