Polskie zamki
Aktualizacja 2023-09-24
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Toszku

 (Toszek • Tost) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


gLokalizacja zamku na mapie Polskiród w Toszku powstał prawdopodobnie w X wieku. W XII wieku utworzono tu kasztelanię, co poświadczają wzmianki z 1222 roku i późniejsze wymieniające trzech kasztelanów: Jakuba, Jaksę i Zwigora. Murowany zamek powstał na przełomie XIV i XV wieku, kiedy wzniesiono mury obwodowe otaczając nieregularnie dość znaczny obszar plateau wzgórza. Od północy i zachodu biegły prostopadłe do siebie odcinki muru, a od południa i wschodu dziedziniec zamknięty był murem biegnącym po łuku. Wjazd prowadził 
Zamek w Toszku
Zamek w Toszku w początkach XX wieku
od wschodu, gdzie przekopana była fosa a nad nią przerzucony most. Brama umieszczona została w wysuniętym znacznie w stronę fosy przedbramiu. Pozostałe zabudowania były wtedy prawdopodobnie drewniane. Zamek przez pewien czas był siedzibą książąt piastowskich z linii opolskiej, którzy rządzili stąd udzielnym księstwem.
W czasie najazdu husytów zamek został uszkodzony w 1429 roku, ale remontu doczekał się dopiero w drugiej połowie XV wieku, kiedy należał do księcia oświęcimskiego Przemysława. W XVI wieku był własnością Habsburgów a potem Redernów. W 1570 roku wybuchł na zamku pożar, który znacznie zniszczył zabudowania. Redernowie podjęli się rozbudowy założenia w stylu renesansowym. Powstał wtedy sąsiadujący z wjazdem bramnym od południa dom mieszkalny z dwiema cylindrycznymi basztami. W miejscu dawnego wjazdu wzniesiono nowy budynek z sienią wjazdową. Wjazd dodatkowo umocniono niewielkim podzamczem otoczonym murem z czterema bastejami - dwoma na narożach i dwoma przy nowej bramie wjazdowej.
Kiedy w XVII wieku Toszek przeszedł w posiadanie 
Zamek w Toszku
Zamek na widokówce z 1935 roku
rodziny Colonnów rozbudowali oni w latach 1650-1666 rezydencję Redernów. Od zewnątrz dostawili oni do murów zamkowych od zachodu budynek mieszkalny, a od południa stajnie zamkowe. Nowy budynek na narożach od strony dziedzińca posiadał kwadratowe czterokondygnacjowe wieże, z których jedna przetrwała do dziś. Również do budynku bramnego dostawiono dwie wieże. Do jednej z bastei przy wjeździe na podzamcze został dobudowany niewielki budynek mieszczący odtąd mieszkanie burgrabiego.
Kiedy w 1811 roku zabudowania strawił pożar zamek został całkowicie opuszczony, a właściciele przenieśli się do "dworu dolnego". Przez ponad 100 lat pozostałości po zamku niszczały, w 1927 roku pierwsze badania architektoniczne podjął Bodo von Ebhardt, jednak dopiero po drugiej wojnie światowej w latach 1956-1963 część budynków odremontowano, a pozostałe mury zabezpieczono jako trwałą ruinę.
W zamku mieszczą się obecnie placówki kulturalne.
Zamek w Toszku - Plan zamku według 'Leksykonu zamków w Polsce'  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=262&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(262);return false;'>źródło</a>] Zamek w Toszku - Plan zamku według B.Ebhardta, zaczerpnięte z 'Zamki śląskie'  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=15&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(15);return false;'>źródło</a>] Zamek w Toszku - Widok zamku przed pożarem w 1811 roku Zamek w Toszku - Zamek na widokówce z 1920 roku Zamek w Toszku - fot. ZeroJeden, IX 2005 Zamek w Toszku - Widok od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, V 2005 Zamek w Toszku - fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Toszku - Widok od wschodu na przedbramie, fot. ZeroJeden, V 2005 Zamek w Toszku - fot. ZeroJeden, V 2005 Zamek w Toszku - Północny narożnik przedbramia, fot. ZeroJeden, V 2005 Zamek w Toszku - fot. ZeroJeden, V 2005 Zamek w Toszku - fot. ZeroJeden, IX 2005 Zamek w Toszku - Brama wjazdowa na widokówce z 1921 roku Zamek w Toszku - fot. ZeroJeden, V 2009 Zamek w Toszku - Zamek na widokówce z 1935 roku Zamek w Toszku - Zamek na widokówce z okresu międzywojennego Zamek w Toszku - Widok od południowego-wschodu na budynek bramny, fot. ZeroJeden, V 2009 Zamek w Toszku - Zdjęcie z okresu międzywojennego Zamek w Toszku - Zdjęcie z okresu międzywojennego Zamek w Toszku - Zdjęcie z okresu międzywojennego Zamek w Toszku - Zamek w Toszku w początkach XX wieku Zamek w Toszku - Zamek w Toszku w okresie międzywojennym Zamek w Toszku - Zamek w Toszku na pocztówce z 1925 roku Zamek w Toszku - Widokówka z 1923 roku Zamek w Toszku - Zamek w Toszku na pocztówce z 1935 roku Zamek w Toszku - Zamek w Toszku na pocztówce z 1921 roku Zamek w Toszku - Zamek w Toszku na pocztówce z 1924 roku Zamek w Toszku - Widok z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, VII 2018 Zamek w Toszku - Widok z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, VII 2018 Zamek w Toszku - Widok z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, VII 2018 Zamek w Toszku - Widok z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, VII 2018 Zamek w Toszku - Widok z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, VII 2018 Zamek w Toszku - Widok z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, VII 2018 Zamek w Toszku - Widok z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, VII 2018 Zamek w Toszku - fot. ZeroJeden, V 2005 Zamek w Toszku - Widok z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, VII 2018 Zamek w Toszku - fot. ZeroJeden, V 2005 Zamek w Toszku - Południowy odcinek muru obwodowego od strony dziedzińca, fot. ZeroJeden, V 2009 Zamek w Toszku - fot. ZeroJeden, IX 2005

Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.