Polskie zamki
Aktualizacja 2023-09-24
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Wieża w Szczebrzeszynie

  

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


wLokalizacja zamku na mapie Polskiieżę obronną wzniósł tutaj w końcu XIV wieku Dymitr z Goraja herbu Korczak, który otrzymał dobra szczebrzeszyńskie od Ludwika Węgierskiego w 1379 roku. Wcześniej istniał w tym miejscu gród, o czym świadczą przeprowadzone badania archeologiczne. Niedługo potem włości przeszły w ręce Tarnowskich jako wiano bratanicy Dymitra.
W 1555 roku Szczebrzeszyn przeszedł w posiadanie Górków. Mieli oni tu swoją rezydencję do 1583 roku, kiedy zamek został zniszczony przez pożar. Od tego czasu mieściło się w nim prawdopodobnie więzienie.
Badania nie wykazały istnienia innych zabudowań przy wieży, prawdopodobnie też nie była poważniej przebudowywana w okresie istnienia. Wieża o planie prostokąta o bokach 7,6x10,4 metra pierwotnie miała co najmniej trzy kondygnacje, obecnie jednak zachowane mury sięgają drugiej kondygnacji.
Ruiny 
Wieża w Szczebrzeszynie
Wieża zamkowa na fotografii J.Maża
znajdują się na cyplu wcinającym się w dolinę Wieprza. Badania prowadzono tu w latach 1978-1979 i w 1981 roku, jednak nie wyjaśniły one wszystkich kwestii, które jeszcze mogłyby zostać ujawnione.
Wieża w Szczebrzeszynie - Wieża na litografii A.Lerue z połowy XIX wieku Wieża w Szczebrzeszynie - fot. ZeroJeden, IV 2004 Wieża w Szczebrzeszynie - fot. ZeroJeden, IV 2004 Wieża w Szczebrzeszynie - fot. ZeroJeden, IV 2004 Wieża w Szczebrzeszynie - fot. ZeroJeden, IV 2004 Wieża w Szczebrzeszynie - fot. ZeroJeden, IV 2004 Wieża w Szczebrzeszynie - fot. JAPCOK, IV 2004 Wieża w Szczebrzeszynie - fot. JAPCOK, IV 2004 Wieża w Szczebrzeszynie - fot. JAPCOK, IV 2004 Wieża w Szczebrzeszynie - Wieża zamkowa na fotografii J.Maża
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.