Polskie zamki
Aktualizacja 2023-12-03
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Słupsku

  

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


pLokalizacja zamku na mapie Polskiierwszy zamek w Słupsku rozpoczął wznosić w 1392 roku Warcisław VII. Zajmował on teren w obrębie murów miejskich, między kościołem św. Jacka a Bramą Młyńską. Zamek ten, mimo że budowany długo jeszcze przez syna Warcisława Bogusława V, nie został ukończony i w 1476 roku uległ zburzeniu.
Dopiero w 1507 roku z inicjatywy potomka Warcisława VII księcia szczecińskiego i słupskiego Bogusława X rozpoczęto wznoszenie nowego zamku w tym samym rejonie, lecz bardziej wysuniętego w stronę miejskiej fosy. Jeszcze w 1540 roku kończył budowę książę Barnim. Zamek oprócz głównego budynku mieszkalnego posiadał również w swoim obrębie młyn wodny oraz kaplicę na dziedzińcu. Do budynku mieszkalnego przylegała ośmioboczna wieża.
Za czasów księcia Jana Fryderyka w latach 1580-1587 zamek rozbudowano podwyższając go o jedną kondygnację. Pracami włoskiego zespołu architektów kierował Wilhelm Zachariasz. Zamek uzyskał renesansowe rzeźbione obramienia okienne oraz marmurowe posadzki.
Po 1633 roku zamek przestał być rezydencją książęcą. Po rozbiorach Polski dostał się w granice pruskie i władze przeznaczyły go na koszary. Po uszkodzeniu przez pożar w 1818 roku został zaadaptowany na magazyn zboża. Po drugiej wojnie światowej został odbudowany w renesansowym kształcie. Prace trwały od 1959 do 1965 roku, a we wnętrzach znalazło siedzibę Muzeum Pomorza Środkowego.
Zamek w Słupsku - Plan terenu zamkowego według E.W.Arnolda z 1775 roku  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=330&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(330);return false;'>źródło</a>] Zamek w Słupsku - Panorama miasta z widokiem zamku. Rysunek na mapie Eilharda Lubinusa z 1618 roku Zamek w Słupsku - Zespół zamkowy od północnego-zachodu, fot. ZeroJeden, VII 2005 Zamek w Słupsku - Zamek w Słupsku na zdjęciu z 1934 roku Zamek w Słupsku - Zamek na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, IV 2023 Zamek w Słupsku - Zamek na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, IV 2023 Zamek w Słupsku - fot. ZeroJeden, VII 2005 Zamek w Słupsku - fot. ZeroJeden, X 2002 Zamek w Słupsku - Widok od południowego-zachodu, fot. JAPCOK, X 2002 Zamek w Słupsku - Widok od południa, fot. ZeroJeden, X 2002 Zamek w Słupsku - Młyn zamkowy, widok od północnego-zachodu, fot. ZeroJeden, X 2002 Zamek w Słupsku - Loggia przy wieży zamkowej, fot. ZeroJeden, VII 2005

Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.