Polskie zamki
Aktualizacja 2021-06-11
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie erodate opinie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Słupsku

  

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


pLokalizacja zamku na mapie Polskiierwszy zamek w Słupsku rozpoczął wznosić w 1392 roku Warcisław VII. Zajmował on teren w obrębie murów miejskich, między kościołem św. Jacka a Bramą Młyńską. Zamek ten, mimo że budowany długo jeszcze przez syna Warcisława Bogusława V, nie został ukończony i w 1476 roku uległ zburzeniu.
Dopiero w 1507 roku z inicjatywy potomka Warcisława VII księcia szczecińskiego i słupskiego Bogusława X rozpoczęto wznoszenie nowego zamku w tym samym rejonie, lecz bardziej wysuniętego w stronę miejskiej fosy. Jeszcze w 1540 roku kończył budowę książę Barnim. Zamek oprócz głównego budynku mieszkalnego posiadał również w swoim obrębie młyn wodny oraz kaplicę na dziedzińcu. Do budynku mieszkalnego przylegała ośmioboczna wieża.
Za czasów księcia Jana Fryderyka w latach 1580-1587 zamek rozbudowano podwyższając go o jedną 
Zamek w Słupsku
Plan terenu zamkowego według E.W.Arnolda z 1775 roku [źródło]
kondygnację. Pracami włoskiego zespołu architektów kierował Wilhelm Zachariasz. Zamek uzyskał renesansowe rzeźbione obramienia okienne oraz marmurowe posadzki.
Po 1633 roku zamek przestał być rezydencją książęcą. Po rozbiorach Polski dostał się w granice pruskie i władze przeznaczyły go na koszary. Po uszkodzeniu przez pożar w 1818 roku został zaadaptowany na magazyn zboża. Po drugiej wojnie światowej został odbudowany w renesansowym kształcie. Prace trwały od 1959 do 1965 roku, a we wnętrzach znalazło siedzibę Muzeum Pomorza Środkowego.
Zamek w Słupsku - Plan terenu zamkowego według E.W.Arnolda z 1775 roku  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=330&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(330);return false;'>źródło</a>] Zamek w Słupsku - Panorama miasta z widokiem zamku. Rysunek na mapie Eilharda Lubinusa z 1618 roku Zamek w Słupsku - Zespół zamkowy od północnego-zachodu, fot. ZeroJeden, VII 2005 Zamek w Słupsku - fot. ZeroJeden, VII 2005 Zamek w Słupsku - fot. ZeroJeden, X 2002 Zamek w Słupsku - Widok od południowego-zachodu, fot. JAPCOK, X 2002 Zamek w Słupsku - Widok od południa, fot. ZeroJeden, X 2002 Zamek w Słupsku - Młyn zamkowy, widok od północnego-zachodu, fot. ZeroJeden, X 2002 Zamek w Słupsku - Loggia przy wieży zamkowej, fot. ZeroJeden, VII 2005

Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.