Polskie zamki
Aktualizacja 2024-09-10
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Sierpcu

  

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Sierpc:    Sieradz · Sieraków · Siewierz · Sielce · Sielec ·


wLokalizacja zamku na mapie Polski 1447 roku wzmiankowana jest w Sierpcu "curia" Piotra Sierpca, jednak nie wiadomo czy chodzi już o murowaną budowlę obronną czy raczej folwark. W 1519 wieku wymieniony jest w dokumentach sprawujący urząd w Sierpcu burgrabia, prawdopodobnie więc istniał tu już wtedy zamek.
Dopiero z 1643 roku pochodzi pierwsza pewna i bezpośrednia informacja o zamku - opatka benedyktynek sierpeckich Anna Potulicka wydzierżawiła go Pawłowi Rościszewskiemu w dożywotnie posiadanie. Zamek był wtedy prawdopodobnie dobrze 
Zamek w Sierpcu
fot. ZeroJeden, VI 2008
utrzymany, ponieważ dokument zobowiązuje Pawła do troski o zachowanie budowli w dobrym stanie. Rodzina nowego właściciela rezydowała na zamku do końca XVII wieku. Nie wiadomo kiedy zamek uległ ruinie, ale w początkach XVIII wieku wzniesiono w Sierpcu murowany klasztor, na który cegłę prawdopodobnie pozyskano z rozbiórki ruin zamkowych.
Badań nad lokalizacją zamku nie prowadzono, korespondencja z "Korespondenta Płockiego" z 1876 roku mówi: "...nad rzeką Sierpienicą, na drugim jej brzegu , znajduje się kawałek gruntu 1/2 morga powierzchni. Na tym gruncie wzniesionym na stóp trzy nad poziomem wody w rzece, są pokryte już ziemią grube fundamenty murów zajmujące w różnych kierunkach większą połowę tejże powierzchni". Budowla miała prawdopodobnie wymiary około 45x35 metrów.
Do XIX wieku istniała w Sierpcu ulica Zamczysko, obecnie to ulica Benedyktyńska.
Zamek w Sierpcu - fot. ZeroJeden, VI 2008 Zamek w Sierpcu - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2020 Zamek w Sierpcu - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2020








Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.