Polskie zamki
Aktualizacja 2023-09-15
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Rajgrodzie

 (Rajgród • Rogarden • Rongart • Rogors) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Rajgród • Rogarden • Rogors • Rongart:    Rogowiec · Ronov ·


rLokalizacja zamku na mapie Polskiajgród powstał prawdopodobnie we wczesnym średniowieczu jako gród strzegący szlaku handlowego wiodącego z Mazowsza w głąb ziem jaćwieskich. Wzmianki o miejscowości pochodzą już z X wieku i pojawiają się zarówno w źródłach polskich jak i ruskich, a potem krzyżackich.
Gród miał prawdopodobnie duże znaczenie. Wielokrotnie zdobywany był przez zdobywców odbudowywany. W 1360 roku Kazimierz Wielki nakazał kasztelanowi wiskiemu budowę w Rajgrodzie zamku, jednak nie ma całkowitej pewności czy w dokumencie nie ma pomyłki co do nazewnictwa. Zamek kazimierzowski podobno nie został jeszcze ukończony, kiedy zniszczył go najazd krzyżacki.
W początkach XVI wieku w zachodniej części wzgórza wzniesiono rezydencjonalny "wielki dwór", który funkcjonował do połowy XVII wieku. Jeszcze w końcu XIX wieku widoczne 
Zamek w Rajgrodzie
Widok z grodziska na zachód, fot. ZeroJeden, VI 2008
były na powierzchni ziemi resztki fundamentów i gruz ceglany, obecnie jednak nie ma widocznych śladów po zabudowaniach, a średniowieczne obwałowania ziemne również zatraciły się w gruncie.
Grodzisko znajduje się na końcu półwyspu przy wschodnim brzegu Jeziora Rajgrodzkiego, na wysokim wzgórzu, wznoszącym się do 14 metrów ponad poziom jeziora. Teren był kilkukrotnie badany, między innymi w 1916 roku przez B.Ehrucha i w 1969 roku przez Danutę Jaskanis.
Zamek w Rajgrodzie - Widok z grodziska na zachód, fot. ZeroJeden, VI 2008 Zamek w Rajgrodzie - Plateau wzgórza zamkowego, fot. ZeroJeden, VI 2008 Zamek w Rajgrodzie - fot. ZeroJeden, VI 2008 Zamek w Rajgrodzie - Zamczysko w Rajgrodzie na drzeworycie W.Czajkowskiego według rysunku Kazimierza Górnickiego z 1867 roku
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.