Polskie zamki
Aktualizacja 2023-09-15
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankRadziki Duże - Deutsch

Zamek w Radzikach Dużych

  

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


wLokalizacja zamku na mapie Polski parku obok dworu znajduj± się ruiny rycerskiego zamku wzniesionego w latach 1435-1466 przez Radzikowskich. Zamek w 1510 r. został przebudowany przez ostatniego z rodu Mikołaja Radzikowskiego, potem znalazł się w rękach Radziwiłłów. W czasie wojen szwedzkich uszkodzony popada w ruinę. Obiekt reprezentował najprostszy typ rycerskiej siedziby obronnej, gdzie budynek mieszkalny obwiedziono murem obronnym z wykorzystaniem jednego boku jako oparcia.
Pierwotnie dostępu do zamku broniła mokra fosa nawadniana z znikaj±cego obecnie stawu. Budulcem użytym przez budowniczych zamku była cegła, któr± układano w układzie wendyjskim i gotyckim a do podmurówki użyto kamienia polnego. Zamek był założony na planie kwadratu 28,8 m x 28,8 m. Wjazd do zamku prowadził od strony północno-zachodniej przez przedbramie. Pozostały do dzi¶ mury obwodowe zachowane prawie w cało¶ci.
W miejscu pierwotnego 
Zamek w Radzikach Dużych
Widok od strony dawnego wjazdu na skrzydło mieszkalne, fot. ZeroJeden, VI 2003
budynku mieszkalnego piwnice o sklepieniu kolebkowym.
Zamek w Radzikach Dużych - Plan zamku według 'Leksykonu zamków w Polsce'  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=262&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(262);return false;'>Ľródło</a>] Zamek w Radzikach Dużych - fot. ZeroJeden, VII 2005 Zamek w Radzikach Dużych - fot. ZeroJeden, III 2012 Zamek w Radzikach Dużych - fot. ZeroJeden, III 2012 Zamek w Radzikach Dużych - fot. ZeroJeden, III 2012 Zamek w Radzikach Dużych - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2020 Zamek w Radzikach Dużych - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2020 Zamek w Radzikach Dużych - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2020 Zamek w Radzikach Dużych - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2020 Zamek w Radzikach Dużych - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2020 Zamek w Radzikach Dużych - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2020 Zamek w Radzikach Dużych - fot. ZeroJeden, VII 2005 Zamek w Radzikach Dużych - Północny odcinek murów obwodowych, fot. ZeroJeden, III 2012 Zamek w Radzikach Dużych - Widok od strony dawnego wjazdu na skrzydło mieszkalne, fot. ZeroJeden, VI 2003 Zamek w Radzikach Dużych - fot. ZeroJeden, III 2012 Zamek w Radzikach Dużych - Tygodnik Illustrowany 1907 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Zamek w Radzikach Dużych - fot. ZeroJeden, VII 2005 Zamek w Radzikach Dużych - Widok od wschodu, fot. ZeroJeden, VII 2005 Zamek w Radzikach Dużych - fot. ZeroJeden, III 2012 Zamek w Radzikach Dużych - Próba rekonstrukcji, rys. E.G±siorowski

Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.