Polskie zamki
Aktualizacja 2023-09-24
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Ostrym Bardzie

 (Ostre Bardo • Wusterbard • Wusterbarth) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Ostre Bardo • Wusterbard • Wusterbarth:    Bardo ·


wLokalizacja zamku na mapie Polski miejscowości tej znajdować się miał skromny w swych założeniach architektonicznych średniowieczny zamek w postaci wieży mieszkalnej. Jego pozostałość rysuje się dziś jeszcze w formie regularnego, wyniosłego nasypu, usytuowanych na mokradłach pośrodku wsi.
Zbudowany przez jedną z gałęzi rycerskiego rodu von Wolde, którzy przybyli z Rugii i po 1332 roku obrali Ostre Bardo na swoją siedzibę.
Zamek był typowym gródkiem stożkowatym. Wieżę mieszkalną posadowiono na sztucznie usypanym nasypie ziemnym (tzw. La motte) z majdanem o 22-metrowej średnicy, otoczonym głęboką fosą.
Słabo widoczne relikty wieży zachowały się na porośniętym drzewami majdanie. Całość otoczona fosą. Była to typowa średniowieczna siedziba rycerska mająca na celu kontrolę dóbr i ziem rodowych. Obiekt czeka na badania archeologiczno-architektoniczne.
Zamek w Ostrym Bardzie - fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Ostrym Bardzie - Widok od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Ostrym Bardzie - fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Ostrym Bardzie - Zamek na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, IV 2023
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.