Polskie zamki
Aktualizacja 2023-05-16
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Mrukowej

  

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


nLokalizacja zamku na mapie Polskia zachód od wsi znajduje się góra Zamczysko wznosząca się na wysokość 689 m n.p.m. Na wydłużonym owalu szczytowej partii wzniesienia znajduje się zamczysko z widocznymi pozostałościami fos. Od północnego-zachodu przez grzbiet wzniesienia wykonano przekop o głębokości 4 metrów, niedaleko od fosy znajdują się ruiny prawdopodobnie baszty. W środkowej części owalu widać zagłębienie, które może być pozostałością studni.
W 1963 roku przeprowadzał tu badania A.Żaki, który odkrył resztki naczyń datowanych na okres od końca XIII do początku XV wieku. Długosz pisze, że w XV wieku warownia już nie funkcjonowała.
Zamek w Mrukowej - Prowizoryczny plan wierzchołkowej części wzniesienia zamczyska według A.Żakiego  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=86&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(86);return false;'>źródło</a>] Zamek w Mrukowej - Plan sytuacyjny zamku w Mrukowej z zaznaczonymi numerem 2 szczątkami kamiennego muru  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=326&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(326);return false;'>źródło</a>]  <!--[<a href='235' title='Zamek w Mrukowej - 235' alt='Zamek w Mrukowej - 235' target=_blank>źródło</a>]-->
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.