Polskie zamki
Aktualizacja 2023-09-24
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Lubartowie

 (Lubartów • Lewartów) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Lubartów • Lewartów:    Lubawa · Lubawka ·


zLokalizacja zamku na mapie Polskiamek w Lubartowie wzmiankowany jest w XVI wieku, prawdopodobnie nie było to założenie murowane. W drugiej połowie XVI wieku prawdopodobnie Piotr Firlej wzniósł zamek murowany. Później należał do Mikołaja II Firleja, a następnie jako wiano Elżbiety przeszedł na własność Kazimierskich. Był w rękach Piotra, Tomasza i Mikołaja Kazimierskich, a w 1624 roku dobra lubartowskie kupił książę Janusz Zasławski. Zasławscy w drugiej połowie XVII wieku przebudowali założenie prawdopodobnie według projektu Tylmana z Gameren.
W 1705 roku zamek został uszkodzony przez wojska szwedzkie, później znalazł się w rękach Sanguszków. Podjęta przez nich przebudowa z połowy XVIII wieku nadała pałacowi obecny wygląd. Budynek pałacowy miał dwie kondygnacje oraz dwie narożne pięcioboczne baszty, które w budynku zamkowym były prawdopodobnie 
Zamek w Lubartowie
Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018
ośmioboczne. Dziedziniec został otoczony murem, który zastąpił zniszczony przez Szwedów parkan. Na narożach muru były ośmioboczne baszty, a wjazd znajdował się w wieży bramnej. Przebudowa zatarła prawdopodobnie wszelkie ślady pierwotnego założenia. Drobne prace trwały jeszcze w drugiej połowie XVIII wieku. W 1830 roku podjęto kolejną przebudowę, jednak jej nie ukończono. W latach 1839-1845 należał do Henryka Łubieńskiego.
W 1925 roku został adaptowany na klasztor i szkołę według projektu Tadeusza Witkowskiego, a po uszkodzeniach z okresu drugiej wojny światowej został w latach 1950-1970 odbudowany z przeznaczeniem na urząd gminy. Podczas odbudowy przywrócono mu wygląd z XVIII wieku.
Zamek w Lubartowie - fot. ZeroJeden, V 2004 Zamek w Lubartowie - fot. ZeroJeden, V 2004 Zamek w Lubartowie - Wschodnia elewacja, fot. JAPCOK, V 2004 Zamek w Lubartowie - Pałac w Lubartowie na zdjęciu z 1910 roku Zamek w Lubartowie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Lubartowie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Lubartowie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Lubartowie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Lubartowie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018

Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.