Polskie zamki
Aktualizacja 2023-06-04
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankLisów - English version

Zamek w Lisowie

  

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Lisów:    Lissa · Liw ·


nLokalizacja zamku na mapie Polskia zachód od Lisowa wznosi się na wysokość 325 m n.p.m. góra Grodzisko. Obecnie jest to teren rolniczy, jednak zachowały się tu jeszcze ślady podwójnego wału o kształcie owalnym, który jest pozostałością po średniowiecznych umocnieniach.
Kilkakrotnie prowadzone tutaj badania, przez A.Kraussa, A.Kunysza i A.Żakiego, ujawniły dużo przepalonych kamieni i węgli drzewnych, natomiast okoliczni rolnicy trafiali tu na resztki cegieł i kamieni spajanych zaprawą. Tradycja mówi, że podobnie jak w Kunowej zamek w Lisowie również należał do królowej Jadwigi i został zniszczony przez Tatarów.
Zamek w Lisowie - Północne zbocze grodziska, fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Lisowie - Zachodnie zbocze grodziska, fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Lisowie - Widok od zachodu na resztki podwójnego wału ziemnego, fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Lisowie - Pozostałości wałów ziemnych, fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Lisowie - Plan grodziska według A.Żakiego  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=86&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(86);return false;'>źródło</a>] Zamek w Lisowie - Plan pozostałości w latach 30. XX wieku według Gabriela Leńczyka  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=69&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(69);return false;'>źródło</a>]
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.