Polskie zamki
Aktualizacja 2023-09-24
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Łabiszynie

  

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


wLokalizacja zamku na mapie Polski 1247 roku wzmiankowany jest w okolicy obecnego Łabiszyna gród. Nie jest znana jego lokalizacja, ale najprawdopodobniej nie było to miejsce gdzie potem wzniesiono zamek. Został on zbudowany w 1376 roku na południowy-wschód od miasta, bliżej Noteci, naprzeciwko obecnego kościoła parafialnego stojącego po drugiej stronie rzeki. Zamek ufundował Andrzej z Łabiszyna herbu Prawdzic. W połowie XV wieku wojewoda gniewkowski i brzesko-kujawski Maciej z Łabiszyna zamek prawdopodobnie rozbudował. Miasto i zamek były kolejno własnością: do 1595 roku Leszczyców, którzy potem zmienili nazwisko na Kościeleccy, do 1619 roku - Czarnkowskich, do 1644 roku - Rudzińskich, kolejne pięć lat - Opalińskich, potem do 1764 roku - Gembickich. Przed drugą wojną światową panowali tu Skórzewscy.
Nie pozostał ślad po zamku, nie zachowały 
Zamek w Łabiszynie
fot. ZeroJeden, X 2002
się również żadne historyczne wzmianki o jego wyglądzie. Można jedynie zakładać, że był wzniesiony z cegły i otoczony fosą połączoną z Notecią.
Zamek w Łabiszynie - fot. ZeroJeden, X 2002 Zamek w Łabiszynie - fot. ZeroJeden, X 2002 Zamek w Łabiszynie - Zamek na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, IV 2023
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.