Polskie zamki
Aktualizacja 2020-08-07
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankIłża - English versionIłża - Česká verze

Zamek w Iłży

  

Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

(opracowywane przez JAPCOKa)
Legenda o złej teściowej i płaczącej kaczce, czyli o pochodzeniu nazwy Iłża


Za górami, za lasami, a dokładnie tam gdzie w tej chwili znajdują się ruiny, dawno, dawno temu pewna zła królowa matka nakazała budowę zamku z plątaniną lochów i z bardzo głęboką studnią. Nie wiadomo dlaczego, ale z całego serca nienawidziła swej synowej. Być może zazdrosna była o to, że syn kochał niezmiernie swoją żonę, a bywa, że matkom trudno się pogodzić z tym, że muszą podzielić się synem z inną kobietą. Dość, że zamek zbudowano ściśle według zaleceń. Z jednym wyjątkiem. W otworze studziennym nie pojawiała się woda niezależnie od tego jak głęboko drążono.
Gdy zamek był gotowy, przyszła pora na kolejny etap planu złej kobiety. Zwabiła do swego zamku synową (zapewne za pomocą kolejnego chytrego planu). Zła królowa posiadała wiedzę magiczną więc zamieniła synową w białą kaczkę, a potem wrzuciła ją do lochu. Teraz mogła już być pewna, że pozbyła się jej na zawsze.
A nieszczęśliwa, uwięziona kaczka płakała rzewnymi łzami. Płakała tak długo, aż z jej łez utworzył się strumyk. Strumyk rozpuścił skały i pozwolił kaczuszce przełynąć do otworu studziennego, dotąd suchego. Tym sposobem uwolniła się z lochów.
A wtedy nadlecieli aniołowie i poniśli ją z powrotem do ukochanego męża. A trzeba wiedzieć, że młoda królowa nawet pod postacią kaczki nie zapomniała że jest mężatką. Obrączkę ślubną nosiła na swej kaczej szyi.
Gdy zła teściowa dowiedziała się o cudownym uwolnieniu synowej sama zamieniła się w kaczkę, tym razem czarną i odleciała hen daleko i nikt jej od tamtej pory nie widział.
A zamek, zbudowany w celu zrealizowania niegodziwych planów, pochłonęła ziemia. Tylko niewielka jego cześć zachowała się do naszych czasów.
A od łez młodej królowej Iłża wzięła swą nazwę.

Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.