Polskie zamki
Aktualizacja 2024-07-12
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankGorzkowice - Česká verze

Zamek w Gorzkowicach

  

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


nLokalizacja zamku na mapie Polskiie ma wzmianek historycznych o zamku w Gorzkowicach. Wiązać to należy z faktem, że prawdopodobnie obiekt ten nie został ukończony i nigdy nie był użytkowany. Badania pozwalają uznać zamek gorzkowicki jako założenie typu palazzo in fortezza. Znajduje się na wyniosłym nasypie ziemnym na południowo-wschodnim krańcu miasteczka, gdzie przekopem odcięto naturalny garb, tworząc prostokątny kopiec. W północnej części nasypu rozpoczęto wznoszenie prostokątnego budynku kamiennego o wymiarach 13x27 metrów. 
Zamek w Gorzkowicach
fot. ZeroJeden, V 2011
Naroża kopca są wydłużone co mogłoby świadczyć o planowanym wzniesieniu przy nich bastionów. Brak jakichkolwiek wzmianek źródłowych uniemożliwia jak na razie określenie daty powstania założenia. Próbuje się wiązać budowę zamku z Koniecpolskimi, którzy panowali w Gorzkowicach w pierwszej połowie XVII wieku.
W 1993 roku badania terenowe prowadzili tu Aleksander Andrzejewski i Janusz Pietrzak.
Zamek w Gorzkowicach - fot. JAPCOK, V 2004 Zamek w Gorzkowicach - Zdjęcie lotnicza, fot. ZeroJeden, IV 2022 Zamek w Gorzkowicach - Zdjęcie lotnicza, fot. ZeroJeden, IV 2022 Zamek w Gorzkowicach - Zdjęcie lotnicza, fot. ZeroJeden, IV 2022 Zamek w Gorzkowicach - Zdjęcie lotnicza, fot. ZeroJeden, IV 2022 Zamek w Gorzkowicach - Zdjęcie lotnicza, fot. ZeroJeden, IV 2022 Zamek w Gorzkowicach - fot. ZeroJeden, V 2011 Zamek w Gorzkowicach - fot. ZeroJeden, V 2011 Zamek w Gorzkowicach - fot. ZeroJeden, V 2011 Zamek w Gorzkowicach - fot. ZeroJeden, V 2011 Zamek w Gorzkowicach - Widok od północnego-zachodu, fot. ZeroJeden, V 2011 Zamek w Gorzkowicach - Plan fortalicji według Aleksandra Andrzejewskiego i Janusza Pietrzaka  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=737&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(737);return false;'>źródło</a>]
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.