Polskie zamki
Aktualizacja 2023-12-03
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankCzęstochowa - Česká verze

Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie

  

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Częstochowa:    Częstochowa - Stare Błeszno ·


cLokalizacja zamku na mapie Polskio prawda nie jest to (i nigdy nie był) zamek, ale funkcje obronne, jakie spełniał oraz jego znaczenie dla dziejów polskiego narodu zdecydowało, że uznałem za celowe umieszczenie informacji o nim w spisie zamków. Klasztor paulinów na Jasnej Górze został wzniesiony przez księcia opolskiego Władysława na przełomie XIV i XV wieku. W skład nowowybudowanej twierdzy wchodził gotycki kościół. W pierwszej połowie XVII wieku całość została otoczona fortyfikacjami bastionowymi na planie czworoboku. Z historii obiektu oczywiście najgłośniejsza jest obrona przed nacierającymi wojskami Szwedzkimi w 1655 roku. 250-cio osobowa załoga obrońców dowodzona przez księdza A. Kordeckiego skutecznie odpierała ataki dziesięciokrotnie liczniejszych wojsk nieprzyjaciela, zmuszając je do odstąpienia.
Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie
Drzeworyt, Przyjaciel Ludu 37, 1840 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN
drugiej połowie XVII wieku przebudowano kościół na bazylikę. Jej wieże osiągnęły podczas tej przebudowy 105 metrów wysokości. Wzmocniono wówczas fortyfikacje. W latach 1700-1772 klasztor został opanowany przez konfederatów barskich i stanowił ich główny punkt oporu.
Do dziś cały obiekt zachował się w niezmienionym stanie. Wraz z nim zachowały się bardzo bogate księgozbiory, zbrojownia oraz skarbiec. Oczywiście nie można również pominąć słynnego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, będącego celem licznych pielgrzymek.
Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie - fot. ZeroJeden, VII 2004 Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, IX 2019 Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie - Klasztor w Częstochowie na fotografii z lat 30. XX wieku Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie - Widok z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, VI 2022 Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie - Widok z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, VI 2022 Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie - fot. ZeroJeden, III 2005 Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie - Wschodnie mury umocnień bastionowych, fot. ZeroJeden, III 2005 Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie - fot. ZeroJeden, III 2005 Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie - fot. ZeroJeden, III 2005 Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie - fot. ZeroJeden, VI 2008 Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie - fot. ZeroJeden, VI 2008 Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, IX 2019 Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, IX 2019 Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie - Rysunek Jana Gumowskiego z 1936 roku Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie - Główna brama forteczna fundacji Jerzego Lubomirskiego wzniesiona  r. 1723, litografia barwna Jan Gumowski, 1925 Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie - Druga brama forteczna z medaljonem króla Stanisława Augusta, litografia barwna Jan Gumowski, 1925 Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie - Klasztor na litografii Napoleona Ordy, 'Album Widoków', Seria 7, 1881 Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie - Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie na rysunku Jana Olszewskiego z 1904 roku Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie - Klasztor w Częstochowie na litografii Maksymiliana Fajansa według rysunku Alojzego Misierowicza z 1858 roku Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie - Drzeworyt według rysunku B.Podbielskiego, Tygodnik Illustrowany 1861 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie - Drzeworyt według rysunku Szernera, Tygodnik Illustrowany 1862 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie - Drzeworyt według litografii Maksymiliana Cerchy, Kłosy 1865 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie - Widok zamku około 1800 roku na rysunku Zygmunta Vogla Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie - Drzeworyt, Przyjaciel Ludu 18, 1839 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie - Drzeworyt, Przyjaciel Ludu 37, 1840 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie - Ogólny widok Jasnej Góry, litografia barwna Jan Gumowski, 1925 Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie - Widok na kościół i klasztor ponad murami fortecznymi, litografia barwna Jan Gumowski, 1925
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.