Nazwy podobne do Cisów • Cisy • Fröchlichsdorf • Zeisburg: Cisowiec ·
uiny zamku "Cisy" położone są na wzgórzu, którego zbocze północne kończy się gwałtownym stromym urwiskiem. Najstarsza wzmianka o Cisowie pochodzi z roku 1240; być może istniał tam wówczas gród. Zamek zbudowany był zapewne za Bolka I, księcia świdnicko-jaworskiego, w końcu wieku XIII, na planie czworoboku, z kamieniaz charakterystycznymi narożnymi szkarpami. Wejście prowadziło przez bramę od zachodu, w narożniku południowo-wschodnim zaś znajdowała się kolista wieża
Zamek na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, X 2020
o ponad dziesięciometrowej średnicy. Narożnik przeciwległy zajmował obszerny budynek mieszkalny. Dalsza rozbudowa poszła w kierunku otoczenia zamku murem zewnętrznym i założenia dziedzińca od strony zachodniej, również otoczonego murami; mury te były nieregularne, dostosowane zarysem do skalistego terenu. Następnie został wprowadzony nowy element w postaci zewnętrznego dziedzińca od strony wschodniej, otoczonego murem z półokrągłą basteją oraz bramna.
Około połowy XIV wieku zamek był w rękach rycerzy-rabusiów i został zdobyty przez Bolka II. Książę ten przekazał go w 1355 roku kasztelanowi strzegomskiemu Mikołajowi Bolcze. Za jego rządów zamek rozbudowano, często gościła w nim żona Bolka II Agnieszka. W 1408 roku zamek zakupił Aleksander von Grunau, a w 1429 roku Ulrich von Seydlitz. W 1466 roku zamek został mocno zniszczony przez wojska husyckie i należy sądzić, że wały otaczające cały ten zespół oraz mury z bramami i mostem na fosie powstały w drugiej połowie XV wieku jako odbudowa po tych zniszczeniach.
Drzeworyt G.Heuera według rysunku T.Blätterbauera, przed 1887 [źródło]
Po zniszczeniach dokonanych przez Szwedów w okresie wojny trzydziestoletniej zamek przejęła rodzina Czettritzów, jednak nie uchroniło to budowli przed postępującą ruiną. Ostatecznie zamek został opuszczony około 1800 roku. Podczas prowadzonych w latach międzywojennych prac konserwatorskich zrekonstruowano między innymi bramę zewnętrzną, a w latach 1965-1966 uporządkowano mury i całość otoczenia, dobrze zachowana jest wieża.