Polskie zamki
Aktualizacja 2023-09-24
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek Cisy w Cisowie

 (Cisów • Cisy • Fröchlichsdorf • Zeisburg) 

Legendy
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Cisów • Cisy • Fröchlichsdorf • Zeisburg:    Cisowiec ·


rLokalizacja zamku na mapie Polskiuiny zamku "Cisy" położone są na wzgórzu, którego zbocze północne kończy się gwałtownym stromym urwiskiem. Najstarsza wzmianka o Cisowie pochodzi z roku 1240; być może istniał tam wówczas gród. Zamek zbudowany był zapewne za Bolka I, księcia świdnicko-jaworskiego, w końcu wieku XIII, na planie czworoboku, z kamienia z charakterystycznymi narożnymi szkarpami. Wejście prowadziło przez bramę od zachodu, w narożniku południowo-wschodnim zaś znajdowała się kolista wieża o ponad dziesięciometrowej średnicy. 
Zamek Cisy w Cisowie
Brama wjazdowa na przedzamcze, fot. ZeroJeden, IX 2003
Narożnik przeciwległy zajmował obszerny budynek mieszkalny. Dalsza rozbudowa poszła w kierunku otoczenia zamku murem zewnętrznym i założenia dziedzińca od strony zachodniej, również otoczonego murami; mury te były nieregularne, dostosowane zarysem do skalistego terenu. Następnie został wprowadzony nowy element w postaci zewnętrznego dziedzińca od strony wschodniej, otoczonego murem z półokrągłą basteją oraz bramna.
Około połowy XIV wieku zamek był w rękach rycerzy-rabusiów i został zdobyty przez Bolka II. Książę ten przekazał go w 1355 roku kasztelanowi strzegomskiemu Mikołajowi Bolcze. Za jego rządów zamek rozbudowano, często gościła w nim żona Bolka II Agnieszka. W 1408 roku zamek zakupił Aleksander von Grunau, a w 1429 roku Ulrich von Seydlitz. W 1466 roku zamek został mocno zniszczony przez wojska husyckie i należy sądzić, że wały otaczające cały ten zespół oraz mury z bramami i mostem na fosie powstały w drugiej połowie XV wieku jako odbudowa po tych zniszczeniach. Po zniszczeniach dokonanych przez Szwedów w okresie wojny trzydziestoletniej zamek przejęła rodzina Czettritzów, jednak nie uchroniło to budowli przed postępującą ruiną. Ostatecznie zamek został opuszczony około 1800 roku. Podczas prowadzonych w latach międzywojennych prac konserwatorskich zrekonstruowano między innymi bramę zewnętrzną, a w latach 1965-1966 uporządkowano mury i całość otoczenia, dobrze zachowana jest wieża.
Zamek Cisy w Cisowie - Dawny wjazd na podzamcze, fot. ZeroJeden, IX 2003 Zamek Cisy w Cisowie - Wieża zamkowa od strony dziedzińca, fot. ZeroJeden, IX 2003 Zamek Cisy w Cisowie - Widok z wieży na północny narożnik zamku, fot. ZeroJeden, IX 2003 Zamek Cisy w Cisowie - fot. ZeroJeden, IX 2003 Zamek Cisy w Cisowie - fot. ZeroJeden, VI 2007 Zamek Cisy w Cisowie - fot. ZeroJeden, VI 2007 Zamek Cisy w Cisowie - fot. ZeroJeden, VI 2007 Zamek Cisy w Cisowie - Ruiny zamku na widokówce z 1912 roku Zamek Cisy w Cisowie - Ruiny zamku około 1920 roku Zamek Cisy w Cisowie - Ruiny zamku na widokówce z około 1930 roku Zamek Cisy w Cisowie - Ruiny zamku na widokówce z lat 30. XX wieku Zamek Cisy w Cisowie - Brama wjazdowa na przedzamcze, fot. ZeroJeden, IX 2003 Zamek Cisy w Cisowie - Ruiny zamku na widokówce z lat 30. XX wieku Zamek Cisy w Cisowie - Zamek na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, X 2020 Zamek Cisy w Cisowie - Zamek na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, X 2020 Zamek Cisy w Cisowie - Zamek na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, X 2020 Zamek Cisy w Cisowie - Zamek na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, X 2020 Zamek Cisy w Cisowie - Zamek na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, X 2020 Zamek Cisy w Cisowie - Zamek na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, X 2020 Zamek Cisy w Cisowie - fot. ZeroJeden, IX 2003 Zamek Cisy w Cisowie - Mury podzamcza, fot. ZeroJeden, IX 2003 Zamek Cisy w Cisowie - fot. ZeroJeden, IX 2003 Zamek Cisy w Cisowie - Widok od północnego-zachodu, fot. ZeroJeden, VI 2007 Zamek Cisy w Cisowie - fot. ZeroJeden, VI 2007 Zamek Cisy w Cisowie - fot. ZeroJeden, IX 2003 Zamek Cisy w Cisowie - fot. ZeroJeden, IX 2003 Zamek Cisy w Cisowie - Plan zamku według Mirosława Przyłęckiego 'Zamek Cisy'  <!--[<a href='70' title='Zamek Cisy w Cisowie - 70' alt='Zamek Cisy w Cisowie - 70' target=_blank>źródło</a>]--> Zamek Cisy w Cisowie - Plan zamku z 1939 roku według Walthera Bremera Zamek Cisy w Cisowie - Rekonstrukcja zamku w średniowieczu według Jana Salma, 'Leksykon zamków w Polsce'  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=262&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(262);return false;'>źródło</a>] Zamek Cisy w Cisowie - Drzeworyt G.Heuera według rysunku T.Blätterbauera, przed 1887  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=456&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(456);return false;'>źródło</a>] Zamek Cisy w Cisowie - Rysunek T.Manna z lat 20. XX wieku, V.Schaetzke - Schlesische Burgen und Schlösser


Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.