Polskie zamki
Aktualizacja 2024-10-04
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankBierutów - Česká verze

Zamek w Bierutowie

 (Bierutów • Bernstadt) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Bierutów • Bernstadt:    Bernstein ·


zLokalizacja zamku na mapie Polskiamek został wzniesiony w początkach XIV wieku, prawdopodobnie w 1323 roku, kiedy praw do tej części księstwa wrocławskiego zrzekł się Henryk V Gruby i Bierutów objęli w posiadanie książęta głogowsko-oleśniccy. Wcześniej istniał w tym miejscu drewniano-ziemny gród założony prawdopodobnie w XIII wieku przez Henryka III lub Henryka IV Probusa.
W początkach XVI wieku zamek bierutowski przeszedł w posiadanie rodu Podiebradczyków, którzy do 1534 roku z surowej gotyckiej warowni uczynili renesansową rezydencję z arkadowym dziedzińcem, potem wprowadzając elementy barokowe. Kolejnymi właścicielami byli Schindlowie. Kilkukrotnie zamek ucierpiał i był modernizowany. Między innymi w 1603 uległ wraz z miastem pożarowi i został odbudowany około 1620 roku, podwyższono wtedy wieżę, niedługo potem nie oparł się zniszczeniom w okresie wojny trzydziestoletniej. Po Schindlach zamek przeszedł w ręce Kristiana Ulryka Wirtenberskiego, który bardzo troszczył się o swoją posiadłość. Z jego inicjatywy w końcu XVII wieku wzniesiono bramę, podniesiono budynki o jedno piętro oraz założono poza zamkowymi murami ogrody. Mimo to w XVIII wieku zaczął niszczeć, pogłębił ten stan wiek XIX. W 1886-1887 roku skrzydło wschodnie było tak zrujnowane, że zostało rozebrane.
Po drugiej wojnie światowej, która obeszła się z pozostałościami dość łaskawie 
Zamek w Bierutowie
Zamek na pocztówce z 1910 roku
w zamku znalazły miejsce urzędy, z których do dziś działa tu nadleśnictwo.
Z zamku zachowała się bardzo dobrze wieża z czasu Podiebradczyków nadbudowana w początkach XVII wieku, u dołu kwadratowa, wyżej ośmiokątna. Obecnie samotnie stoi włączona w ciąg murów obwodowych, ale kiedyś była w jednej bryle ze wschodnim skrzydłem zamku. Oprócz wieży znajduje się tu jeszcze brama wjazdowa oraz jeden z budynków zamkowych z ozdobnym portalem z herbem rodu Podiebradczyków. W budynku znajduje się na drugim piętrze sala z dekoracją stiukową.
Ryszard Rogiński w książce "Zamki i twierdze w Polsce - historia i legendy" przytacza legendę związaną z zamkiem bierutowskim.
Gdy w roku 1643 stacjonowali tu żołnierze cesarscy trzej z nich w jednym z zamkowych pomieszczeń urządzili sobie libację. Po opróżnieniu paru gąsiorków wina, mocno podchmieleni wojacy postanowili wypić zdrowie diabłu. Wiele już lat brali udział w zbrojnych wyprawach - "raz na wozie, raz pod wozem" - ale z najtrudniejszych opresji cało wynosili głowy - więc zdrowie tego, 
Zamek w Bierutowie
fot. JAPCOK, IX 2002
który jest władcą ciemności, niech będzie ich patronem w krwawych starciach i wyprawach. Stanęli, szklanice podnieśli do góry, zdrowie diabła! Ze zdumieniem spostrzegli, że obok jest czwarty towarzysz biesiady z dziwnie gorejącymi oczami. Rozlał kolejną porcję trunku do naczyń i polecił wznieść jeszcze raz poprzedni toast. Żołnierze, choć zaniepokojeni dziwną postacią, powtórnie wykrzyknęli "Zdrowie diabła". W tym momencie jakaś siła potworna uniosła ich do góry i rzuciła o podłogę, stracili przytomność. Gdy znaleziono ich rano nie przypominali już dawnych odważnych zabijaków. Kronikarze zapisali, że otrzymali pocałunek diabła. Niebawem w błahej potyczce zginęli wszyscy trzej. Powiadano, że diabeł zabrał swą własność.
Zamek w Bierutowie - fot. JAPCOK, IX 2002 Zamek w Bierutowie - Widok od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, VI 2006 Zamek w Bierutowie - Dziedziniec zamkowy, fot. ZeroJeden, VI 2006 Zamek w Bierutowie - fot. ZeroJeden, VI 2006 Zamek w Bierutowie - Zamek w Bierutowie na widokówce z 1908 roku Zamek w Bierutowie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2019 Zamek w Bierutowie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2019 Zamek w Bierutowie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2019 Zamek w Bierutowie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2019 Zamek w Bierutowie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2019 Zamek w Bierutowie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2019 Zamek w Bierutowie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2019 Zamek w Bierutowie - Wieża bramna w Bierutowie na zdjęciu z 1920 roku Zamek w Bierutowie - Brama zamku bierutowskiego, a dalej zamkowa wieża, fot. ZeroJeden, V 2000 Zamek w Bierutowie - Wieża zamku w Bierutowie, fot. ZeroJeden, V 2000 Zamek w Bierutowie - Część zabudowań zamkowych wykorzystywana jest obecnie jako mieszkania, fot. ZeroJeden, V 2000 Zamek w Bierutowie - Zabudowania zamkowe i fragment zachowanego muru, fot. ZeroJeden, V 2000 Zamek w Bierutowie - Zamek na pocztówce z 1910 roku Zamek w Bierutowie - fot. ZeroJeden, VI 2006 Zamek w Bierutowie - fot. ZeroJeden, VI 2006 Zamek w Bierutowie - Kurt Bimler, Die Schlesischen Massiven Wehrbauten, 1942  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=1078&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(1078);return false;'>źródło</a>] Zamek w Bierutowie - Kurt Bimler, Die Schlesischen Massiven Wehrbauten, 1942  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=1078&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(1078);return false;'>źródło</a>] Zamek w Bierutowie - Litografia Theodora Blatterbauera z połowy XIX wieku z teki Alberta Dunckera Zamek w Bierutowie - Sztych Christianusa Jendericha z XVIII wieku  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=15&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(15);return false;'>źródło</a>] Zamek w Bierutowie - Fryderyk Bernard Wernher, Topografia Śląska 1744-1768 Zamek w Bierutowie - Fryderyk Bernard Wernher, Topografia Śląska 1744-1768 Zamek w Bierutowie - Fryderyk Bernard Wernher, Topografia Śląska 1744-1768 Zamek w Bierutowie - Fryderyk Bernard Wernher, Topografia Śląska 1744-1768 Zamek w Bierutowie - Fryderyk Bernard Wernher, Topografia Śląska 1744-1768 Zamek w Bierutowie - Litografia Theodora Blätterbauera z dzieła 'Schlessien' Franza Schrollera z 1885 roku





Pokaż na mapie



Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.