Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim

 (Zagórze Śląskie • Grodno • Kynau • Kynsburg) 

Galeria
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Zagórze Śląskie • Grodno • Kynau • Kynsburg:    Kynast (80%) Groddek (57%) Grodziec (50%) Grodziec (50%) Grodztwo (50%) Grodzisko (44%) Grodzisko (44%) Grodzisko (44%)


oLokalizacja zamku na mapie Polskibecnie można tu podziwiać zachowane w formie trwałej ruiny pozostałości zamku z końca XIII wieku. Pierwsze wzmianki o zamku nazywanym Grodno pochodzą z 1315 roku, zamkiem zarządzał wtedy burgrabia Kilian. Został wzniesiony na gnejsowym wzgórzu nad Bystrzycą przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I w stylu gotyckim, a niedługo potem, w połowie XIV wieku, rozbudowany przez jego następcę Bolka II. Jeszcze w końcu tego wieku, po śmierci księżnej Agnieszki w 1392 roku, znalazł się w granicach państwa czeskiego, a na początku XV wieku należał do rycerzy rabusiów. W latach 1443-1450 właścicielem zamku był Jan Puczek, dokonujący stąd rozbojów. Od połowy XV wieku do 1535 roku był własnością rodziny Czetryców, potem dziesięć lat był w rękach rodziny Hochbergow. Od nich zamek zakupił Maciej z rodu von Logau 
Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim
Litografia według rysunku Theodora Blatterbauera
(z Łagowa z Ziemi Lubuskiej). Pod panowaniem tej rodziny zamek został przebudowany na ufortyfikowany renesansowy pałac. Przebudowę ukończył syn Macieja Jerzy w 1587 roku. Z okresu tego oprócz fortyfikacji pochodzi jeszcze budynek bramny, przedbramie z attykami i północny dziedziniec.
W czasie wojny trzydziestoletniej zamek został uszkodzony. W 1680 roku właścicielem zamku był Jan Eben, wtedy doszło do oblężenia warowni przez chłopów buntujących się przeciwko zbyt wysokim powinnościom dworskim. Od tego czasu zamek począł popadać w ruinę i ostatni właściciele opuścili go w 1774 roku. Dopiero pół wieku później, w 1824 roku, rozpoczęto prace konserwatorskie. Podjęli się ich Zeydlitzowie, ostatni właściciele zamku. W 1869 roku spłonęła wieża po uderzeniu pioruna. Przy wejściu na górny zamek zachował się renesansowy portal z 1570 roku z płaskorzeźbami 8 cnot i herbami 8 właścicieli.
Obecnie w zamku znalazło miejsce Muzeum Regionalne PTTK i sezonowa stacja turystyczna. Na dziedzińcu znajduje się 600-letnia lipa - pomnik przyrody. z zaprzyjaźnionych źródeł :) dowiedziałem się, że jest 
Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim
Zdjęcie z okresu międzywojennego
prawie cała z cegieł :)
Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.