Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek cesarski we Wrocławiu

  

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Wrocław-Z.Cesarski:    Wrocław-Arsenał (41%)


wLokalizacja zamku na mapie Polski związku z planowaną lokacją miasta na lewym brzegu Odry w połowie XIII wieku na specjalnie przystosowanych do tego celu terenach ufundowano trzy klasztory. Jeszcze w drugiej połowie XIII wieku wzniesiono dworską siedzibę dla księcia. Po 1300 roku została ona częściowo ufortyfikowana. Mimo, że następcy Henryka IV rezydowali stale w tym dworze to nie miał on statusu oficjalnej siedziby książąt. Po przejęciu księstwa wrocławskiego przez Czechy wizytujący we Wrocławiu król Jan Luksemburski także nie zdecydował się na rozbudowę rezydencji i skorzystał z klasztoru Franciszkanów jako kwatery. Dopiero około połowy XIV wieku, za panowania jego następcy Karola IV, wzniesiono mur oddzielający dwór od miasta. W tym czasie powstały także trzy wieże oraz budynki mieszkalne, cały zespół zamkowy uzyskał kształt pięcioskrzydłowego 
Zamek cesarski we Wrocławiu
fot. ZeroJeden, III 2005
założenia z trzema dziedzińcami o nieregularnych kształtach. Przebudowie uległa istniejąca brama, którą nazwano Cesarską.
Wielokrotne przebudowy w latach 1469, 1554, 1563, 1572-1575 oraz 1611 nie zmieniły już ogólnego rozplanowania zamku. Ze zmian można wymienić wzniesione w połowie XVI wieku renesansowe krużganki, które otoczyły częściowo dziedziniec północno-wschodni oraz zachodni.
Począwszy od połowy XVI wieku wysocy dostojnicy coraz rzadziej odwiedzali Wrocław. W 1659 roku zamek został przekazany przez cesarza Leopolda I jezuitom, którzy utworzyli tu kolegium. Po uzyskaniu w 1670 roku tytułu własności jezuici rozpoczęli rozbiórkę istniejących budynków i na ich miejscu postawili nowe gmachy. W latach 1688-1689 na miejscu skrzydeł południowego i części wschodniego wzniesiono kościół, w 1728-1729 roku skrzydło zachodnie, środkowe oraz masztalnia ustąpiły miejsca nowemu gmachowi akademii. Skrzydło północne rozebrane zostało najpóźniej bo w 1851 roku.
Jedyną wolnostojącą pozostałością zamku jest obecna zakrystia kościoła. Oprócz niej w wielu częściach zespołu akademii 
Zamek cesarski we Wrocławiu
Rycina Mathausa Meriana z połowy XVII wieku
wykorzystano istniejące mury dawnego zamku, między innymi w łączniku między kościołem a gmachem głównym. Relikty Bramy Książęcej (później Cesarskiej) zachowały się nad przeprutym pod gmachem głównym przejazdem.
Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.