Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Wołowie

 (Wołów • Wohlau) 

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Wołów • Wohlau:    Wołek (60%) Wołczyn (43%)


mLokalizacja zamku na mapie Polskiiasto nad Jezieryczą lokowane było w 1285 roku, kiedy władali nim książęta głogowscy. W 1312 roku przeszedł pod panowanie Piastów z Oleśnicy, z których Konrad I zaraz potem w miejscu grodu wzniósł nad rzeką ceglany zamek o planie rombu. Od północy do murów od zewnątrz przylegała kwadratowa wieża bramna o boku 9 metrów, a jedyne skrzydło mieszkalne znajdowało się przy wschodnim odcinku murów obwodowych, całość miała wymiary około 22x39 metrów. Pierwotnie zamek posiadał przedzamcze z drewnianą zabudową położone w stronę północno-wschodnią od głównego założenia. W 1579 roku kiedy Wołowem władał książę brzesko-wołoski Jerzy II zamek został rozbudowany. Wzdłuż zachodniego odcinka murów wzniesiono skrzydło z arkadowym krużgankiem.
Pomiędzy rokiem 1653 a 1672 kolejnej rozbudowy dokonał książę Chrystian dobudowując 
Zamek w Wołowie
Dostępne również w wersji 3D (przełącz w menu)
Widok z lotu ptaka od północy, fot. ZeroJeden, X 2013
od zewnętrznej strony północnego muru reprezentacyjne skrzydło, w które włączona została wieża bramna. Na początku XVIII wieku zamek został uszkodzony przez pożar, ale w latach 1714-1725 odbudowano go. Jeszcze w końcu XVIII wieku zniwelowano wieżę bramną.
Obecnie mieszczą się tu urzędy miejskie, zachował się tu portal z piastowskim orłem a we wnętrzach renesansowe sklepienia z 1579 roku.
Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.