Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankWarszawa - Ujazdowski - English version

Zamek Ujazdowski w Warszawie

  

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Warszawa - Ujazdowski:    Ujazd (90%) Ujazd (90%) Ujazd (90%) Warszawa - Królewski (44%)


zLokalizacja zamku na mapie Polskiamek Ujazdowski, a właściwie pałac, w zasadzie od początku swojego istnienia pełnił tylko funkcje rezydencjonalne. W XIV wieku na miejscu wcześniejszego drewniano-ziemnego grodu wznieśli niewielki zameczek w celu ochrony swojej głównej siedziby przed najazdami litewskimi. W 1548 roku zameczek został rozbudowany już tylko w celach mieszkalnych przez królową Bonę. W pierwszej połowie XVII wieku po przeniesieniu stolicy do Warszawy Zygmunt III Waza rozbudował ponownie zamek w Ujazdowie i uczynił letnią rezydencję. Wtedy też powstała obecna bryła zamku.
W czasie wojen szwedzkich zamek został przez najeźdźcę zniszczony w 1655 roku. Po wycofaniu się Szwedów zamek przeszedł na własność Lubomirskich, którzy do odbudowy zatrudnili Tylmana z Gameren. Kolejna przebudowa miała miejsce z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego, jednak niedługo potem król przeznaczył zamek na koszary. 
Zamek Ujazdowski w Warszawie
Wschodnia fasada zamku na podstawie pomiaru saskiego Bauamtu [źródło]
Od 1809 roku mieścił się tu szpital wojskowy, który funkcjonował do wybuchu drugiej wojny światowej. Podczas działań wojennych zamek spłonął, a po wojnie, w 1954 roku, ruiny rozebrano. W odbudowanym później od podstaw zamku mieści się do dziś Centrum Sztuki Współczesnej.
Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.