Polskie zamki
Aktualizacja 2018-07-14
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Tarnowcu

 (Tarnowiec • Tarnów) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Tarnowiec • Tarnów:    Tarnów (100%) Żarnowiec (45%)


nLokalizacja zamku na mapie Polskia południe od zespołu staromiejskiego Tarnowa na wzgórzu św. Marcina znajdują się ruiny zamku Tarnowskich. Pierwsze założenie obronne w tym miejscu rozpoczął budować w 1329 roku Spycimir Leliwita z Melsztyna. Kaplica zamkowa została poświęcona w 1331 roku a budowa całości zakończona była na pewno przed 1341 rokiem, z tego roku właśnie pochodzą pierwsze dokumenty podpisane na zamku.
Gotycki zamek miał plan owalny i posiadał cylindryczną wieżę. Z trzech stron dostępu do murów broniły strome zbocza, a od południa zabezpieczono dostęp fosą.
Za czasów kiedy na zamku panował hetman wielki koronny Jan Tarnowski został przebudowany na renesansową rezydencję. Gotycki zamek oprócz 
Zamek w Tarnowcu
fot. ZeroJeden, III 2002
wieży posiadał dom mieszkalny oraz niewielką zabudowę wzdłuż murów. Jan Tarnowski przekształcił dom mieszkalny w pałac oraz dobudował na południowo-wschodnim zboczu góry ceglany bastion zwany arsenałem. Założenie tej budowli jest do dziś bardzo dobrze widoczne - był to nieregularny czworobok nakryty sklepieniami opartymi na dwóch filarach. W ścianach posiada szczelinowe strzelnice a w ścianie północnej niewielki loszek ze schodami.
W 1567 roku po śmierci Krzysztofa Tarnowskiego zamek objęli książęta Ostrogscy, potem ród Zasławskich, Zamoyskich. Po nich ostatnimi właścicielami zostali Sanguszkowie. Za ich panowania zamek w 1690 roku został częściowo opuszczony i zaniedbany, a w 1724 roku opuszczony ostatecznie. Do końca tego wieku stopniowo był rozbierany na budulec do kościoła i pałacu w Gumniskach. W 1848 roku na resztkach zespołu obronnego usypano kopiec poświęcony ofiarom 1846 roku.
W sześćdziesiątych latach naszego wieku po rozebraniu kopca zabezpieczono odsłonięte mury jako trwałą ruinę. Obecnie trwają prace nad uporządkowaniem terenu.Zamek w Tarnowcu - Plan zamku według Eligiusza Dworaczyńskiego i Jerzego Okońskiego 'Zamek tarnowski' Zamek w Tarnowcu - Rekonstrukcja zamku w XVI wieku według Jana Salma, 'Leksykon zamków w Polsce'  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=262&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(262);return false;'>źródło</a>] Zamek w Tarnowcu - Zamek na widokówce z 1927 roku Zamek w Tarnowcu - Pozostałości zamku w Tarnowie na zdjęciu z 1922 roku Zamek w Tarnowcu - Dawny wjazd na zamek, fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Tarnowcu - fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Tarnowcu - Wieża południowo-wschodnia, fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Tarnowcu - Widok od południowego-wschodu, fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Tarnowcu - fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Tarnowcu - fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Tarnowcu - Fantastyczna rekonstrukcja zamku na pocztówce z 1904 roku
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.