Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankSucha Beskidzka - esk verzeSucha Beskidzka - Deutsch

Dwór w Suchej Beskidzkiej

  

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


oLokalizacja zamku na mapie Polskibronny dwór w Suchej wzniósł Kasper Castiglione po 1554 roku, kiedy objął dobra suskie. Nie była to budowla okazała i kiedy przeszła na własność Komorowskich zdecydowali oni o rozbudowie swojej siedziby około 1614 roku. Staraniem Piotra Komorowskiego, który powierzył prace Pawłowi Baudarthowi, powstał tu utrzymany w stylu renesansowym zamek.
Znajduje się w widłach Skawy i Stryszawki. Pierwotny budynek dworski zachował się w południowo-wschodnim narożniku, wtopiony w południowe skrzydło zamkowe.
Jeszcze w XVII wieku zamek znalazł się w rękach rodziny Wielopolskich. W początku XVIII wieku Anna z Lubomirskich Wielopolska rozbudowała założenie, które w tej formie dotrwało do obecnych czasów. Zamek był jeszcze kilkakrotnie restaurowany, nie zmieniło to jednak jego wyglądu.
W ciągu wieków XVIII-XX 
Dwór w Suchej Beskidzkiej
fot. ZeroJeden, VII 2011
należał oprócz Wielopolskich do rodziny Branickich i Tarnowskich.
Nieregularne założenie zamkowe posiada cztery baszty oraz trzy skrzydła otaczające rozległy arkadowy dziedziniec. Przy skrzydle zachodnim znajdują się loggie. Do zamku przylega rozplanowany w XVIII wieku park, w którym do dziś zachowało się wiele wartościowych okazów starodrzewia.Serwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.