Polskie zamki
Aktualizacja 2019-10-19
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Dwór w Strzmielach

 (Strzmiele • Stramechl) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Strzmiele • Stramechl:    Strzmiele (100%) Straża (44%)


pLokalizacja zamku na mapie Polskio zburzeniu pierwszego zamku zwanego Wilczym Gniazdem ród Borków wzniósł drugi zamku na sztucznie usypanym, 5-metrowej wysokości, kopcu w pobliżu nowo lokowanej miejscowości.
W 1393 roku Krzyżacy zburzyli ten zamek w odwecie za napad Borka na orszak księcia z Geldrii podążającego do państwa krzyżackiego.
W XVI wieku na kopcu po zamku wzniesiono nowy dwór całkowicie niwelując ślady po warowni. Dwór obecnie stojący w tym miejscu zachował fragmenty dworu XVI-wiecznego. Mieści się tu ekspozytura Archiwum Państwowego w Szczecinie.
Pokaż na mapieDwór w Strzmielach - Plan dworu w Strzmielach z 1998 roku według Waldemara Witka Dwór w Strzmielach - Widok od południa, fot. ZeroJeden, IV 2005 Dwór w Strzmielach - Widok dworu od północnego-wschodu, fot. ZeroJeden, IV 2005 Dwór w Strzmielach - fot. ZeroJeden, IV 2005 Dwór w Strzmielach - fot. ZeroJeden, IV 2005 Dwór w Strzmielach - fot. ZeroJeden, IV 2005 Dwór w Strzmielach - Widok na dwór od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, IV 2005
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.