Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Sochaczewie

  

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


pLokalizacja zamku na mapie Polskiierwsze umocnienia na wyniosłej skarpie nad Bzurą powstały prawdopodobnie już w XI wieku, a w wiekach XII-XIII funkcjonowała tu kasztelania, przejęta przez Polskę jako lenno książąt mazowieckich. W 1138 roku przebywał w niej Bolesław Krzywousty. Prawdopodobnie jeszcze drewniany zamek został w 1355 roku przekazany przez Kazimierza Wielkiego Siemowitowi III Mazowieckiemu, po śmierci ostatniego z braci Siemowita. Następcy Siemowita po najeździe Ludwika Luksemburskiego zbudowali pierwszy murowany zamek w końcu XIV wieku na planie zbliżonym do trapezu.
Po przyłączeniu Sochaczewa do Polski w 1467 roku na zamku utworzono urząd starosty. Kolejni starostowie przekształcali swoją siedzibę. Dokument z 1599 roku mówi o murach zewnętrznych, w obrębie których istniała drewniana zabudowa, a do których 
Zamek w Sochaczewie
Badania w rejonie bramy wjazdowej, fot. ZeroJeden, VII 2007
dostępu broniły od południa i wschodu wał ziemny i fosa. Możliwe, że już wtedy albo podczas najbliższych lat zamek posiadał też dwie wieże murowane - od wschodu i północy.
W wyniku osunięcia się części skarpy i zniszczenia zabudowań zamkowych kolejny starosta S.Radziejowski w 1630 roku wzniósł tu późnorenesansową regularną rezydencję, prawdopodobnie o trzech skrzydłach. Niedługo potem, podczas wojen ze Szwedami została ona jednak zniszczona. Po częściowej odbudowie służyła długo bez większych zmian. W 1790 roku w miejscu tej rezydencji K.Walewski wzniósł nowy pałac, a mury starego rozebrał. W 1815 roku istniały jeszcze resztki średniowiecznej lub XVII-wiecznej ośmiobocznej wieży, albo obu wież.
Z uwagi na liczne przebudowy nie ma już możliwości pełnego odtworzenia planu pierwszych murowanych założeń.
Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.