Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Rzemieniu

  

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


wLokalizacja zamku na mapie Polskiarunki terenowe nad płynącą tędy Wisłoką znacznie ułatwiały obronę wzniesionej w początkach XV wieku przez Tarnowskich wieży. W 1616 roku budowlę zakupił Stanisław Lubomirski, który w 1630 roku dotychczasowe umocnienia rozbudował w czworoboczne ziemne fortyfikacje z bastionami. Warownia nie miała jednak zbyt wielu okazji do wykazania swej obronności, a była zbyt mała jak na rezydencję. Od 1710 roku wielokrotnie zmieniała właścicieli. Przechodziła przez ręce Sanguszków, później ponownie Lubomirskich, Lasockich, Stadnickich, Reyów, Szaszkiewiczów.
W początkach XIX wieku została opuszczona i pozbawiona opieki niszczała. Jednak jeszcze w 1857 roku Feliks Bogusz dobudował najwyższą kondygnację o cieńszych murach z innej cegły. W 1931 roku podczas remontu do wieży dobudowane zostały z cegły nowe pomieszczenia z okrągłą wieżą mieszczącą klatkę schodową. W obwodzie wałów wzniesiono wówczas także dwie bramy.
W zespole zabudowań zachowała się trzynastometrowa wieża i fragmenty fortyfikacji pierwotnego założenia. Obecnie znajduje się tutaj Zespół Szkół Rolniczych i internat.
Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.