Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Strażnica w Ryczowie

  

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


pLokalizacja zamku na mapie Polskiierwsza wzmianka o Ryczowie pochodzi z 1388 roku, w 1416 roku wieś była w posiadaniu Jana z Kwaśniowa. Mimo że w dokumentach nie ma mowy o obronnym obiekcie, badania archeologiczne prowadzone u podnóża strażnicy przez J.Pierzaka i D.Rozmus pozwalają sądzić, że wzniesiona była w końcu XIV wieku. Wcześniej panujące hipotezy, że budowę murowanego zamku zainicjował Kazimierz Wielki wobec tych badań wydają się być bezpodstawne.
Głównym budynkiem była wieża obronno-mieszkalna wzniesiona na planie trapezu na trudno dostępnej skale. Miała wymiary 16x11x12,5x10 metrów, a dojście do niej prowadziło wzdłuż skały przez drewniany most od wschodu. Na zespół obronny strażnicy składała się również fosa i wał ziemny otaczające znajdujący się u podnóża skały niewielki 
Strażnica w Ryczowie
Widok od zachodu, fot. ZeroJeden, V 2005
dziedziniec, na który wchodziło się od północy.
Strażnica została zniszczona i opuszczona w XV wieku. W latach sześćdziesiątych XX wieku mury zostały zabezpieczone przed dalszym rozpadem.Serwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.