Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek Radosno

 (Radosno • Freudenschloss • Rybnica Leśna • Sokołowsko) 

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Radosno • Freudenschloss • Rybnica Leśna • Sokołowsko:    Rybnica (90%) Leśna (90%) Radom (67%) Sokołowiec (64%) Radoszyce (56%) Rybnik (42%)


rLokalizacja zamku na mapie Polskiuiny książęcego zamku na wyniosłej górze Suchawie. Najstarsza wzmianka o zamku pochodzi z pierwszej połowy XIV wieku jednak można przypuszczać, że zbudowany został w końcu XIII wieku przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I. Wzniesiony z kamienia na planie regularnym z wieżą miał strzec pogranicza księstwa świdnicko-jaworskiego z Czechami. Pierwotnie kamienna była prawdopodobnie tylko wieża a dziedziniec przed nią otaczały fortyfikacje drewniane. Jeszcze w pierwszej połowie XIV wieku dziedziniec otoczono murem kamiennym, w którym znajdowała się brama. W 1355 roku zamek zdobył król czeski Karol IV. Hersk z Rozdziałowicz odkupił go za 3200 kop groszy praskich.
W 1368 roku po śmierci Bolka II zamek z całym księstwem odziedziczyła wdowa po nim, Agnieszka. Od następnego roku burgrabią na zamku był Przecław 
Zamek Radosno
Ruiny wieży na widokówce z okresu międzywojennego
z Pogorzeli. Po 1392 roku zamek należał do Korony Czeskiej. Nie wiadomo na pewno czy w czasie wojen husyckich był oblegany. Możliwe, że zajęty przez powstańców stał się ich bazą. W końcu XV wieku znalazł się we władaniu rycerzy-rozbójników. Zniszczony w 1497 roku przez mieszczan nie został odbudowany.
Do dziś zachowały się resztki wieży oraz muru obwodowego. Na wzgórzu przekopano dwa równoległe rowy, na płaszczyźnie pomiędzy nimi, w najwyższym punkcie wzniesienia postawiono wieżę. Wejście do niej znajdowało się 4 metry ponad podstawą, a cała miała około 9 metrów wysokości. Zachowały się dwa fragmenty muru obiegającego niegdyś dziedziniec, na którym stał prawdopodobnie budynek mieszkalny, po którym jednak nie ma śladów.Serwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.