Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Prószkowie

  

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


bLokalizacja zamku na mapie Polskiudowa rozpoczęta w 1563 r. przez Jerzego Prószkowskiego, być może z udziałem architektów włoskich. Spalony w 1644 r. przez wojska szwedzkie. W 1677 r. odbudowany i częściowo przekształcony staraniem Jerzego Krzysztofa Prószkowskiego, założyciela ordynacji, przez architekta włoskiego Jana Sregno. Przy odbudowie cieśla Mateusz Wagner założył gałkę z dokumentem na jednej z wież. Po śmierci ostatniego z Prószkowskich - Leopolda w 1769 r. przechodzi na własność rodziny Dietrichsteinów, następnie zakupiony przez króla pruskiego Fryderyka II. W latach 1845-1847 częściowo przekształcony wewnątrz w związku z adaptacją na Akademię rolniczą i ponownie po jej rozwiązaniu w 1881 r. w związku z utworzeniem szpitala. Pierwotny renesansowy układ w zasadzie zachowany, barokowa przebudowa objęła m.in. częściową zmianę podziałów wnętrz, ukształtowanie elewacji zewnętrznych i dziedzińcowych, nadbudowę wież nad skrzydłem frontowym oraz wykonanie dekoracji sztukatorskiej.
Usytuowany w najwyższym punkcie osiedla, zwrócony frontem ku północnemu-wschodowi. Murowany z cegły, w dolnych partiach murów o wiązaniu gotyckim, otynkowany. Dwupiętrowy, częściowo podpiwniczony. Czteroskrzydłowy, z prostokątnym wewnętrznym dziedzińcem i wyodrębnionymi, zryzalitowanymi pawilonami narożnymi o charakterze bastionowym. Pawilony frontowe mniejsze, 
Zamek w Prószkowie
Zamek w Prószkowie, Friedrich Bernhard Wernher, Widoki klasztorów cysterskich i pałaców Dolnego Śląska, 1739
zbliżone w rzucie do kwadratu, tylne większe. Nad skrzydłem frontowym dwie czworoboczne wieże. Pośrodku dziedzińca basen fontanny, sześcioboczny, murowany, zapewne z XVIII w.Serwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.