Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Ostrzeszowie

  

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


rLokalizacja zamku na mapie Polskiuiny królewskiego zamku znajdują się we wschodniej części miasta, na nizinie nad rzeczką Strzegową.
Zamek został wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku, sama miejscowość była znana już wcześniej - pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1283 roku. Założony na planie zbliżonym do prostokąta zamek był połączony z miastem fortyfikacjami. Wjazd znajdował się od wschodu, a obok niego stała wieża o wysokości 23 metrów i kwadratowej podstawie. Od wysokości 11 metrów wieża posiadała kształt ośmioboku. Naprzeciw wjazdu, wzdłuż całego północno-zachodniego odcinka muru, znajdował się budynek mieszkalny.
Od początku istnienia zamek był siedzibą starosty królewskiego. W końcu XIV wieku znalazł się w rękach Władysława Opolczyka. Władysław Jagiełło przyłączył Ostrzeszów do Korony w 1402 roku. Od 1553 roku należał do starostwa grodowego. Podczas potopu szwedzkiego został zniszczony, ale szybko go odbudowano - w 1660 roku - i użytkowano do 1785 roku jako siedzibę sądów ziemskich i grodzkich. Od końca XVIII wieku zaczął popadać stopniowo w ruinę, którą 
Zamek w Ostrzeszowie
fot. JAPCOK, X 2002
pogłębiła rozbiórka w 1843 roku. Do dziś istnieją już tylko resztki murów, wyjątkiem jest zachowana wieża, którą odremontowano w 1960 roku.
Obecnie miasto, które jest właścicielem pozostałości stara się zagospodarować ten ciekawy obiekt. Prywatny wykonawca częściowo odbudowuje mury zamkowe.







Serwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.