Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Oporowie

  

Galeria
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


pLokalizacja zamku na mapie Polskiierwsza informacja o obronnej siedzibie w Oporowie pochodzi z 1418 roku. Wzmianka dotyczy fortalicji, która była własnością podkomorzego łęczyckiego Mikołaj Oporowski herbu Sulima. Prawdopodobnie w miejscu obecnego zamku istniała wtedy czworoboczna wieża na terenie otoczonym fosą. Jan Długosz jako fundatora zamku wymienia Władysława Oporowskiego, który miał go wznieść w latach 1434-1449, jednak badania prowadzone na zamku od lat osiemdziesiątych XX wieku przez Janusz Tomalę i Janusza Pietrzaka wykazują, że już w początkach XV wieku wieża została włączona w obwód murów obronnych. Planowana budowa domu mieszkalnego przy kurtynie wschodniej nie została zrealizowana. Musiał jednak już przed 1434 rokiem istnieć tu także dom mieszkalny. Wjazd na zamek prowadził w kurtynie zachodniej muru, przy czworobocznej wieży. Wieża ta w tym 
Zamek w Oporowie
Dostępne również w wersji 3D (przełącz w menu)
Widok od południowego-wschodu, fot. ZeroJeden, II 2012
czasie miała trzy kondygnacje i była podpiwniczona.
Władysław Oporowski przebudował zamek. Wzniesiono za jego czasów obecne skrzydło południowe oraz wieżę w połowie długości muru wschodniego, w której na wyższej kondygnacji umieszczono kaplicę. Zamek posiadał jeszcze jedno skrzydło, północne, jednak było drewniane i po krótkim okresie zostało rozebrane.
Na początku XVII wieku zamek przeszedł na własność Tarnowskich herbu Rola, później często zmieniał właścicieli, którymi byli kolejno Sołłohubowie, Korzeniowscy, Pociejowie, Orsetcy, Karscy. W ciągu XVIII wieku kilkukrotnie prowadzono tu niewielkie prace budowlane, związane głównie z odnowieniem murów. Podczas tych prac połączono czworoboczną wieżę ze skrzydłem południowym.
Późniejsze prace nie zmieniły już zasadniczo wyglądu zamku. Po drugiej wojnie światowej zamek odrestaurowano troszcząc się o zachowanie gotyckiego wystroju. Znalazło w nim siedzibę Muzeum Wnętrz Stylowych oraz Urząd Stanu Cywilnego.
Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.