Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Oławie

 (Oława • Ohlau) 

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Oława • Ohlau:    Oława (100%)


pLokalizacja zamku na mapie Polskio zniszczeniu w okresie wojen husyckich pierwszego zamku oławskiego nową siedzibę książąt wznoszono od 1541 roku w nowym miejscu w północnej części miasta. W 1588 roku książę Joachim Fryderyk rozbudował ją w stylu renesansowym, a do prac zatrudnił architekta Bernarda Niuron. Podczas tej przebudowy wzmocniono też obronność zamku otaczając go ziemnymi fortyfikacjami z czterema narożnymi bastejami.
Kolejną rozbudowę przeprowadzał książę Chrystian od 1659 roku. Pracami kierowali włoscy mistrzowie Carlo Rossi i Luca Giovanni. Zamek uzyskał barokowy wystrój, a fortyfikacje zmodernizowano zastępując basteje bastionami. Po śmierci ostatniego piastowskiego księcia brzeskiego Jerzego Wilhelma zamek był jeszcze siedzibą jego matki, a potem przeszedł w ręce syka króla Jana III Sobieskiego Jakuba, który również miał ambicje królewskie, jednak nigdy nie zostały spełnione. W tym okresie zamek posiadał trzy duże, trzykondygnacjowe skrzydła oraz kilka mniejszych zabudowań. Zamek był siedzibą Jakuba Sobieskiego 
Zamek w Oławie
Widok od południa, fot. ZeroJeden, III 2012
do 1734 roku, w 1741 roku dostał się w granice Prus i przeszedł na własność państwową. Od tego czasu zamek był użytkowany na urzędy i magazyny, w związku z czym powoli popadał w ruinę. W końcu drugiej wojny światowej zamek został zniszczony.
Po wojnie w latach 1952-1958 odbudowano jedno skrzydło zamkowe, a do lat siedemdziesiątych XX wieku istniały jeszcze ruiny murów od strony północnej oraz wieży bramnej, później te ruiny rozebrano.
Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.