Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Melsztynie

 (Melsztyn • Charzewice) 

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


pLokalizacja zamku na mapie Polskiierwotnie istniała tu prawdopodobnie drewniana stróża wzniesiona w XI wieku. W latach 1340-1352 Spytek Leliwita z Melsztyna, kasztelan krakowski, zbudował na jej miejscu zamek, który później rozbudowali Jordanowie. Co prawda budowla oparła się atakom Szwedów w XVII wieku, ale już w 1771 roku została podczas Konfederacji Barskiej spalona, a ponad wiek później, w latach 1879-1885, zabezpieczona jako trwała ruina.
Pierwszy zamek składał się z kwadratowej wieży mieszkalnej częściowo zachowanej do dziś, budynków dla służby i gospodarczych, a całość otoczona była murem obwodowym z bramą wjazdową. Późniejsza rozbudowa rozszerzyła teren obejmowany przez zamek w kierunku północno-wschodnim, całe założenie objęło teren 1500 m2. Dobudowano do istniejących budynków kaplicę zamkową, nowe budynki mieszkalne, nowocześniejsze 
Zamek w Melsztynie
Okno w murach wieży, fot. ZeroJeden, VI 2006
mury obronne, stajnię i spichlerz. Na dziedzińcu znajdowała się studnia z podziemnym zbiornikiem na wodę.
Zamek kolejno należał do rodów Melsztyńskich, później Jordanów, Taszyckich, Tarłów i Lanckorońskich.
Dziś pozostały już tylko trzy ściany średniowiecznej wieży, fundamenty budynku mieszkalnego oraz wspomnianego zbiornika na wodę. Od strony Dunajca są jeszcze resztki muru obronnego.
Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.