Polskie zamki
Aktualizacja 2019-12-13
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankKrzepice - esk verze

Zamek w Krzepicach

  

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Krzepice:    Krzepielów (60%) Krzelów (44%)


nLokalizacja zamku na mapie Polskiad Liswartą istniał tu kiedyś zamek królewski, pozostały po nim już tylko ziemne obwarowania bastionowe. Zbudował go Kazimierz Wielki w XIV wieku. W założeniu gotycki, z okrągłą wieżą. Na krótko znalazł się w rękach arcyksięcia Maksymiliana w 1587 roku. W czasie potopu szwedzkiego zniszczony w latach 1655-1656.
Podczas odbudowy w latach 1657-1671 przez starostę J.Michałowskiego został ufortyfikowany wałami ziemnymi z bastionami. Za panowania Sasów uległ ruinie, a przez władze pruskie został rozebrany w XIX wieku.
Pokaż na mapieZamek w Krzepicach - Widok z północnego bastionu, fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Krzepicach - fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Krzepicach - fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Krzepicach - fot. ZeroJeden, V 2006 Zamek w Krzepicach - Bastion północny, fot. ZeroJeden, III 2002 Zamek w Krzepicach - Widok ze wschodniego bastionu, fot. JAPCOK, III 2002 Zamek w Krzepicach - Plan obwarowań zamku bastionowego w Krzepicach według Robert Kubiszyna  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=210&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(210);return false;'>źródło</a>] Zamek w Krzepicach - Rekonstrukcja narysu fortyfikacji według Janusza Bogdanowskiego  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=184&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(184);return false;'>źródło</a>] Zamek w Krzepicach - Wycinek planu miejscowości z roku 1845  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=166&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(166);return false;'>źródło</a>] Zamek w Krzepicach - Rysunek Jana Gumowskiego z 1939 roku
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem książek o tematyce zamkowej to zapraszam do przejrzenia biblioteczki wystawionej na sprzedaż. Zebrana kwota zasili cel charytatywny.