Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Krępcewie

 (Krępcewo • Kremzow) 

Galeria
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


pLokalizacja zamku na mapie Polskiierwsze umocnienia nad Iną wzniesione zostały niedługo po tym, jak w 1305 roku dobra tutejsze przeszły w posiadanie rodu Wedlów. Założenie było prawdopodobnie drewniano-ziemne. Już w 1338 roku zostało zniszczone przez wojska księcia Barnima III.
W miejscu zniszczonej fortalicji około połowy XIV wieku Wedlowie wznieśli murowany zamek o planie zbliżonym do kwadratu o boku 30 metrów.
Na obwodzie kopca postawiono ceglany mur o kamiennej podstawie. Wjazd znajdował się w ścianie południowo-zachodniej i był wysunięty przed lico murów. Budynek mieszkalny zajmował przeciwległy bok obwodu. W narożniku północno-zachodnim stanęła umacniająca wjazd wieża o bokach 8,5 x 9 metrów, całość otaczał wał ziemny wysunięty o około 20 metrów przed obwód murów.
W XV wieku zamek zaniedbywany powoli zaczął popadać w ruinę 
Zamek w Krępcewie
fot. ZeroJeden, III 2002
i około 1500 roku został opuszczony. Później ruiny stopniowo niwelował upływ czasu i niekiedy rozbiórki dokonywane przez okoliczną ludność.
Obecnie pozostały tu tylko resztki murów przyziemia i zachowane wyżej mury wieży.Serwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.