Polskie zamki
Aktualizacja 2020-03-27
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankKnyszyn - Česká verze

Dwór w Knyszynie

  

Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


gLokalizacja zamku na mapie Polskiród w miejscu obecnego Knyszyna został założony prawdopodobnie w XIV wieku przez księcia Witolda, Gród spełniał funkcję granicznej warowni litewskiej od strony Mazowsza. W latach 1509-1520 biskup żmujdzki Mikołaj Radziwiłł wzniósł w miejscu zniszczonego grodu dwór obronny. Później darował dobra knyszyńskie królowi Zygmuntowi I Staremu. Po 1537 roku z inicjatywy króla dwór obronny został rozbudowany w zapewne murowany zamek.
Przed 1568 roku został nieopodal centrum miasta został wzniesiony dla Zygmunta Augusta drugi zamek, na Górze Królowej Bony. Knyszyn był ważnym miejscem dla Zygmunta, który często tu przebywał, między innymi w 1568 roku powołując tu do życia Komisję Morską. Także tutaj zmarł w 1572 roku.
Był tu starostą Jan Zamojski hetman wielki koronny. W 1663 roku Knyszyn został zastawiony 
Dwór w Knyszynie
Zdjęcie z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, VI 2019
Orsettim, kolejnymi właścicielami dóbr byli Gnińscy, Czapscy, a później Krasińscy.
Jeszcze w XIX wieku widoczne były resztki murów, które zobrazował Napoleon Orda. Teren nieistniejącego obecnie zamku zajął w XX wieku PGR.
Dwór w Knyszynie - Widok od południowego-wschodu na budynki wzniesione na terenie zamku, fot. ZeroJeden, VI 2008 Dwór w Knyszynie - Zdjęcie z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, VI 2019 Dwór w Knyszynie - Zdjęcie z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, VI 2019 Dwór w Knyszynie - Zdjęcie z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, VI 2019 Dwór w Knyszynie - Rysunek Napoleona Ordy z drugiej połowy XIX wieku
Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem książek o tematyce zamkowej to zapraszam do przejrzenia biblioteczki wystawionej na sprzedaż. Zebrana kwota zasili cel charytatywny.