Polskie zamki
Aktualizacja 2016-10-30
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Kętrzynie

 (Kętrzyn • Rastembork • Rastenburg) 

Galeria
Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


pLokalizacja zamku na mapie Polskiierwotnie istniała tutaj strażnica drewniana. Wznieśli ją na miejscu starej pruskiej osady Rast nad rzeką Guber Krzyżacy około 1329 roku, a niedługo potem, w latach 1360-1370, zastąpili murowanym zamkiem. Był siedzibą prokuratora a później urzędów i załóg krzyżackich, stanowił bazę wypadową na Litwę.
Równocześnie z budową zamku wzniesiono mury miejskie. Materiałem użytym do budowy była cegła, założenie o planie zbliżonym do kwadratu posiadało trzy skrzydła, a od strony zachodniej zamknięty jest murem kurtynowym, w którym mieści się brama wjazdowa. Charakterystyczny był brak przedzamcza i wieży, choć na narożach miał trzy baszty. Zamek uległ kilku przebudowom - najpierw w 1528-1529 roku, potem w latach 1559-1566, a w 1622 roku na dziedzińcu wzniesiono małą cylindryczną wieżę z klatką schodową. Na wysokości 
Zamek w Kętrzynie
Dziedziniec zamkowy, fot. ZeroJeden, IV 2007
stropu parteru dziedziniec obiega drewniana galeryjka.
W XVII wieku zamek uległ zniszczeniu, a w czasie odbudowy obniżono skrzydło północne, dotychczas najwyższe, do poziomu pozostałych skrzydeł. Poważnych przeróbek dokonano w okresie przedwojennym w celu adaptacji na cele mieszkaniowe i biurowe - przede wszystkim przebito nowe duże otwory okienne.
Podczas II wojny światowej pożar zniszczył wszystkie drewniane elementy zamku, ogromnym zniszczeniom uległy także mury. Odbudowano zabytek dopiero w latach 1962-1967, w obiekcie znalazło miejsce muzeum i dom kultury z biblioteką.
Pokaż na mapieSerwis wykorzystuje technologię cookie w celu uprzyjemnienia użytkowania.