Polskie zamki
Aktualizacja 2020-06-05
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankKarpniki - Česká verze

Zamek w Karpnikach

 (Karpniki • Fischbach) 

Legendy
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


Odwiedziny Karpnik
"Dziennik Poznański" 1876 nr 194; "Tygodnik Ilustrowany" 1882 nr 333


Fischbach leży w pięknej dolinie Gór Olbrzymich, naprzeciw najwyższego, a u podnóża niższego ich grzbietu Z jednej strony roztacza się widok na Śnieżkę, z drugiej strony na dwie góry Falkenberg, nader zajmujące piękna formacja skał granitowych. Ładnemu położeniu swemu zawdzięcza Fischbach stosunkowo dość znaczna liczbę obcych, którzy z dalekich stron Niemiec tamże na letnie mieszkanie zjeżdżają. Do upiększenia miejscowości przyczynia się park bardzo starannie utrzymywany z szumiącymi strumykami, cieplarnia, pawilonem we wschodnim guście urządzonym, pomnikiem patriotycznym z roku 1813. Przy wejściu do parku stoi zamek otoczony fosa.
Zamek ten, z widzialne daleko wieża, miał według kroniki Trautmanna z XVI wieku, znajdującej się w bibliotece pałacu warmbruńskiego, niejaki rycerz Falkenberg pobudować. Od Falkenbergów przeszedł w posiadanie zakonu templariuszów, którzy między Bolkenhainem a Hirschbergiem w XIV w. kilkanaście wsi posiadali. W XV w. należał do familii hr. Schaffgotschów, od których przeszedł do Zedlitzów. Roku 1822 kupił go od Zedlitzów książę niderlandzki Wilhelm, brat króla [Fryderyka] Wilhelma III.

Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem książek o tematyce zamkowej to zapraszam do przejrzenia biblioteczki wystawionej na sprzedaż. Zebrana kwota zasili cel charytatywny.